گزارش رسانه‌ ها از نحوه چگونگی افزایش مصرف برق سال جاری و عملکرد دولت

در رسانه‌ های ایران به نقل از وزارت نیرو اعلام شده که افزایش هفت‌ درصدی مصرف برق در سال جاری ناشی از فعالیت صنعت ماینینگ بوده است.

در حال حاضر طبق آمار های معتبر، کل مصرف برق ماینینگ در دنیا حدود هفت هزار مگاوات است (حدود 10 درصد کل تولید برق ایران). طبق آمارهای وزارت نیرو و سایر نهادها، حدود 500 هزار دستگاه ماینر در حال حاضر در ایران به فعالیت ماینینگ مشغول‌ند (که درخصوص این تعداد مدرک معتبری در دسترس نیست و به نظر می‌ رسد تعداد ماینرها بسیار کمتر باشد) اگر مصرف برق هر دستگاه (برای مثال دستگاه شرکت بیتمین مدل S9 -رایج – در نظر گرفته شده است) را به طور متوسط 1.5 کیلووات ساعت در نظر بگیریم، کل مصرف این دستگاه‌ ها قریب به 750 مگاوات خواهد بود که کمی بیشتر از یک درصد ظرفیت تولید برق ایران (70 هزار مگاوات) است.

بنابراین به نظر می‌ رسد منصفانه نیست که مسئولیت کمبود برق در ساعات پیک را به تنهایی بر گردن صنعت ماینینگ بیندازیم.

چنانچه طبق آمار های وزارت نیرو و سایر نهادها در این مدت 500 هزار دستگاه با متوسط بهای 600 دلار به کشور وارد شده باشد، به آن معنی است که 300 میلیون دلار کالای قاچاق وارد کشور شده است. حال اگر واردات این تجهیزات قانونی شده و دولت از محل واردات آنها 10 عوارض گمرکی دریافت کرده بود، رقمی بالغ بر 30 میلیون دلار درآمد برای خود ایجاد می‌ کرد. به علاوه در صورت قانونی‌ شدن ماینینگ، میزان واردات دستگاه‌ ها به شدت رشد خواهد کرد. این مسئله با توجه به عمر مفید سه‌ ساله دستگاه‌ ها و نیاز به استفاده از نسل جدید، به تناسب درآمد سالانه گمرک را به صورت تصاعدی افزایش خواهد داد.

روش منطقی در تعیین قیمت برق در صنعت ماینینگ

در تعیین قیمت برق برای صنعت ماینینگ، موارد و پارامتر‌های متعددی از قبیل قیمت تجهیزات ماینینگ (ماینر)، باید تأسیسات زیربنایی لازم (ترانس، تابلو برق، شبکه کامپیوتر، اینترنت، ساختمان و…) و نیروی انسانی و از همه مهم‌‌ تر قیمت بیت‌ کوین و تغییرات بسیار متلاطم آن و همچنین سختی شبکه (Difficulty) را در نظر گرفت. تعیین یک قیمت ثابت و گران با معیار قرار دادن قیمت بیت‌ کوین فعلی که در یک سال گذشته به بالاترین نرخ خود رسیده، چندان منطقی به نظر نمی‌ رسد و تنها جذابیت سرمایه‌ گذاری را به میزان قابل‌ توجهی برای سرمایه‌ گذاران شناسنامه‌ دار از بین خواهد برد.

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.