میزان مصرف برق ماینرها، بزرگنمایی یا واقعیت!

اخیرا بیانیه ها و مقالات متعددی از سوی وزارت نیرو و سایر ادارت وابسته نسبت به هشدارهای مصرف انرژی بیش از حد ماینرها و ایجاد اختلال در تامین برق برخی نقاط شبکه توزیع برق منتشر شده است. این هشدارهای متعدد ما را ترغیب به انجام محاسباتی جهت تعیین میزان برق دقیق مصرفی در بین ماینرها کرده است.

برای تعیین و محاسبه یک عدد تقریبی برای برق مصرفی ماینرهای فعال در ایران، از میزان سختی شبکه یا کابوس ماینرها که این روزها به اوج خود رسیده است بهره جسته ایم.

“Difficulty” یا «سختی» در شبکه‌ های بلاک چینی که عرضه‌ ی اولیه‌ ی کوین آنها بر مبنای ماینینگ است، یک تابع کنترلی برای کنترل میزان تولید کوین‌ ها در بازه‌ های زمانی مشخص می‌ باشد تا از اثر تورمی در کوتاه‌ مدت جلوگیری کند.

برای ساخت بلوک بیت کوین، ماینرها باید یک مسئله ریاضی پیچیده را حل نمایند. سختی شبکه بیت کوین عبارت است از مقدار دشواری این مسئله.

در حال حاضر سختی شبکه رقمی در حدود 75 میلیون تراهش را به خود اختصاص داده است و این عدد اوج سختی شبکه طی چندین دوره اخیر است.

طبق یک محاسبات ساده و با در نظر گرفتن متوسط 14 تراهش برای هر دستگاه ماینر موجود در شبکه، باید رقمی در حدود 5.357 میلیون دستگاه روشن و فعال به کار باشد.

ما متوسط مصرف هر دستگاه را 1.5کیلو وات بر ساعت در نظر گرفتیم و به مصرف انرژی 8 میلیون کیلو وات بر ساعت یا 8 هزار مگاوات بر ساعت رسیدیم.

در بیشترین حالت ممکن و با در نظر نگرفتن کشورهایی که بیشترین تعداد ماینر را درون خود جای داده اند، 30 درصد کل ماینرها را در کشور ایران فرض کرده ایم و به اختصاص کمتر از 4 درصد سرانه مصرفی برق کل کشور به ماینرها رسیده ایم.

لازم به ذکر است که برق مصرفی ماینرهای ایرانی نمی تواند چنین میزانی باشد، چرا که گستردگی ماینرها در کشورهایی مانند چین و ونزوئلا و سایر کشورها به گونه ای است که حضور سی درصد از آمار کلی جهان در کشور ایران بسیار دور از ذهن است.

این مسئله در ذهن ما نسبت به صحت اخبار در رابطه با تاثیر مخرب عملکرد ماینر ها به شبکه توزیع برق و آمارهای موجود برای تعطیل کردن فعالیت فعالین استخراج ارزهای دیجیتال ایجاد تردید کرده است.

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.