بلاک چین چگونه می تواند آینده را تغییر دهد

در مقالات قبلی تلاش کرده بودیم که به زبانی ساده از نحوه کار بلاک چین سخن بگوییم. اما سوالی که در حال حاضر وجود دارد، بحث هایی بر سر کاربردهای گسترده بلاک چین و نحوه تاثیر گذاری آن بر صنایع مختلف است. روز به روز خبرهای متنوعی از بکار گیری فناوری بلاک چین در حوزه ای جدید می شنویم. اما پتانسیل های این فناوری در واقع چیست و چگونه می تواند تغییری در این زمینه ایجاد کند؟
در این مقاله سعی کرده ایم تا بیشتر در رابطه با پتانسیل های این فناوری نوظهور صحبت کنیم و از نقش آن در رابطه با آینده سرویس ها و صنایع مختلف سخن بگوییم.

مفهوم فناوری بلاک چین و اساس شکل گیری آن

مفهوم فناوری بلاک چین از ترکیب سه فناوری زیر مجموعه و اصلی به وجود آمده است. هیچ‌ کدام از این سه فناوری جدید نیستند بلکه هماهنگی آن‌ ها با یکدیگر یک فناوری جدید را تشکیل می‌ دهند که بلاک چین را تشکیل داده اند.

سه اصل در فناوری بلاک چین عبارتند از:

  •  رمزنگاری کلید خصوصی
  • یک شبکه و دفتر کل توزیع شده
  •  قوانین و یک انگیزه (معمولا مالی) تا کاربران را متقاعد کند برای تایید تراکنش‌ها، نگهداری از سوابق و حفظ امنیت شبکه مشارکت کنند.

مفهوم فناوری بلاک چین

توضیحی مختصر از بلاک چین و نحوه کار آن

تکنولوژی بلاک چین را می‌ توان بهترین اختراع بعد از اینترنت دانست، مهمترین مزیت و ویژگی این تکنولوژی این است که امکان حذف واسطه‌ ها را امکان‌ پذیر می‌ کند.

بلاک چین یک بستر توزیع تراکنش است که در آن هر تراکنش به دیگر تراکنش های اطراف آن از طریق رمز گذاری متصل است. بلاک‌ چین در واقع عملکردی مشابه با پایگاه‌ داده‌ های سنتی ( هم‌چون سیستم‌ های بانکی) و مسلما با کارایی بالاتر دارد که کلیه‌ی فعالیت‌ ها را درون بلوک‌ های خود به صورت کاملا امن حفظ می‌ کند.

بلاک‌ چین یک پایگاه داده‌ ی غیر متمرکز است که سوابق تراکنش‌ ها هم‌ چون معاملات دیجیتالی را در خود نگه می‌ دارد. بنابراین با توسعه‌ی بلاک‌ چین به جای بهره‌ گیری از پایگاه داده‌ ها‌ی سنتی (بانک‌ها، دولت‌ها و حسابداران) از یک پایگاه‌ داده‌ ی توزیع شده که از طریق اینترنت هماهنگ می‌ شود، استفاده خواهیم کرد.

وعده فناوری بلاک‌ چینتغییر جهان است، این تکنولوژی نه تنها اینترنت را به یک ابزار فوق‌ العاده اثر بخش تبدیل می کند، بلکه انقلابی در اقتصاد، سیاست و قدرت جهانی پدید خواهد آورد.

یک اقتصاد جدید جهانی که دیگر واسطه‌ ها نقشی در آن نخواهند داشت. اقتصادی که در آن اعتماد نه توسط واسطه‌ های مرکزی بلکه از طریق اجماع کدهای کامپیوتری پیچیده ایجاد می‌ شوند.

کاربردهای فعلی و پتانسیل های اصلی بلاک چین

پتانسیل های بلاک چین

در حال حاضر بلاک چین توانسته است در صنایع مهمی نقش کلیدی خود را ایفا کند که در ادامه به توضیحی برخی از مهم ترین موارد می پردازیم:

پزشکی و تجویز دارو

بلاک‌ چین از بلاک‌ هایی تشکیل شده که هر کدام متعلق به یک تراکنش و سابقه خاص هستند که به‌ صورت رمزنگاری‌ شده موجود می‌ باشند. پس از همین ویژگی می‌ توان در حوزه‌ ی بهداشت استفاده کرد. سازمان‌ ها یا خود افراد می‌ توانند اطلاعات مربوط به یک شخص (مثل زمان بستری شدن و زمان ترخیص و همین‌ طور عکس وی و کلیه سوابق پزشکی) را در یک زنجیره بلاک اختصاصی بگنجانند تا وقتی پزشک و بیمار به آن نیاز داشت، با نگاهی به پرونده‌ پزشکی‌ اش در بلاک‌ چین، به همه اطلاعات وی دسترسی پیدا کند.

قبوض و صورت حساب

بلاک‌ چین می‌ تواند برای وزارت‌ خانه‌ ها و دولت‌ ها خیلی کلیدی باشد. سازمان‌ های آب، برق و گاز دیگر لازم نیست سرور های خود را با اطلاعات زیادی پر کنند و برای نگه‌ داری دیتاهای هر کاربر کلی هزینه صرف کنند. فقط کافیست مجموعه‌‌ ی (مثلا 80 میلیونی) از بلاک‌ ها را تدارک ببینند و اطلاعات هر شخص را درون بلاک خود ذخیره نمایند. به این ترتیب به سادگی می‌ توان در فضایی بسیار امن به ویرایش و صدور قبض افراد اقدام نمود و هم‌ چنین به سرعت افراد پرمصرف را آگاه ساخت. به این ترتیب درختان کم‌ تری قطع خواهد شد و در هزینه‌ ها صرفه‌ جویی می‌ شود.

کاربردهای بلاک چین

بلاک چین در انتخابات

یکی از حوزه‌ های مهمی که فناوری بلاک‌ چین تحول عمیقی در آن ایجاد می‌ کند، انتخابات است. این کمک می تواند در ماجراهایی از جمله ماجرای انتخابات آمریکا که هنوز هم ظن و گمان‌ های بسیار در موردش وجود دارد، فراهم شود. بسیاری از افراد معتقد هستند رئیس جمهور حال حاضر آمریکا با کمک هکر های روسی توانسته است به قدرت برسد و رای‌ ها را از آن خود نماید.

امثال این اتفاق که اصلا نمی‌ تواند در بلاک‌ چین رخ دهد. برای هر یوزر یک بلاک در نظر گرفته می‌ شود تا با کمک آن رای خود را (از داخل خانه) ثبت کند و سپس روی آن نظارت کند. طبق معمول در این تکنولوژی تمام اطلاعات رمزنگاری می‌ شوند و جایی برای خطا وجود ندارد. پس در آینده‌ ای نزدیک دموکراسی چهره‌ ی واقعی‌ تر پیدا می‌ کند و تقلبی در انتخابات رخ نخواهد داد.

ثبت احوال

همه ی کشورها و در همه ی شهرها سازمان ثبت احوال وجود دارد تا اطلاعات مردم را ثبت و ذخیره کنند. با توجه به آمارها جمعیت انسان‌ ها روز به روز افزایش می‌ یابد و هر روز کار این سازمان‌ ها برای نگه‌ داری سخت تر و سخت‌ تر می‌ شود. در نتیجه احتمال اختلال در سیستم به‌ طور چشم‌ گیری افزایش می‌ یابد و شاید دیتاهای بعضی از مردم حذف شوند یا به طور کامل ذخیره سازی نشوند.

برای همین مسئله ظهور بلاک‌ چین ضروری است و باید به‌ زودی شاهد استفاده از آن در ثبت احوال باشیم. اطلاعات همه ی افراد اعم از پیر و جوان  (از جمله؛ سن، تصویر، تاریخ تولد، تاریخ وفات و وضعیت تاهل) در بلاک‌ چین ذخیره می‌ گردد و با نهایت امنیت می‌ تواند مورد استفاده قانونی قرار بگیرد.

در این وضعیت احتمال خطا و اختلال در سامانه تقریبا غیرممکن است و نمی‌ توان به سادگی به اطلاعات افراد دست پیدا کرد. همه‌‌ ی آن‌ ها با یاری الگوریتم‌ های ریاضی و پیچیده رمزنگاری می‌ شوند تا فضایی امن برای اطلاعات سازمان فراهم گردد. همچنین کاغذها نیز برچیده می‌ شوند و محیط زیست آسیب کم‌ تری می‌ بیند.

ثبت احوال با بلاک چین

کاربرد بلاک جین برای هنرمندان

کار های هنری دارای ارزش زیادی هستند و در بیش‌ تر جهان قوانین کپی‌ رایت محکمی برای حفاظت از حقوق هنرمندان وجود دارد. اما در کشوری مانند ایران هیچ منع و قانونی برای این کار وجود ندارد.

اما بلاک‌ چین ورق را برمی‌ گرداند. چه بخواهید و چه نخواهید باید در آینده برای یک قطعه موسیقی پول بدهید. اما این مبلغ مستقیما به آدرس کیف پول مجازی هنرمند مورد نظر شما انتقال می‌ یابد و بلاکی مربوط به تراکنش شما ایجاد می‌ شود. به این شکل، اپلیکیشن‌ های مختلف دیگر نمی‌ توانند بخشی از مبلغ پرداخت شده بابت موسیقی را بردارند و حق هنرمند صحیح و کامل به دست او می‌ رسد.

بلاک‌ چین دسترسی به همه‌ ی هنرمندان را امکان‌ پذیر می‌ کند و جالب این‌ جاست که تمام کارها خودکار انجام می‌ گیرد. ب

 نگهداری امن فایل‌ ها

فرض کنید که دیگر لازم نباشد اطلاعات خود را با ترس و لرز به شرکت مثل گوگل بدهید که در مورد اعتماد به آن در زمینه حریم خصوصی همه شک دارند، می‌ توانید تمام اطلاعات خود را در بلاک‌ هایی ثبت کنید که همیشه وجود خواهند داشت و کسی به غیر از یک نفر به آن‌ ها دسترسی ندارد. تمام دیتاها رمزنگاری می‌ شوند و فقط توسط یک کلید خصوصی که در دسترس خود شما امکان دستیابی به اطلاعات وجود خواهد داشت.

مدیریت فایل ها در بلاک چین

مدیریت کالا های فیزیکی و غیر فیزیکی توسط بلاک چین

شرکتی به نام Stem در حال ساخت یک پلتفرم ضروری برای پرداخت های بلاک چینی می باشد. فناوری مذکور در مدیریت حقوق دیجیتال هم می تواند ایفای نقش کند و استارت آپی مانند Mediachain در این زمینه فعالیت دارد. این فناوری در زمینه مدیریت کالا های ملموس هم می تواند وارد عرصه شود و با اختصاص تراشه های NFC، کد QR و غیره به کالا های فیزیکی در واقع آنها را به جهان دیجیتال پیوند می دهد.

فناوری مذکور باعث تحریک رقابت در صنعت سرگرمی خواهد شد و عاقبت رقابت نیز رشد و شکوفایی هر چه بیشتر می باشد. در پایان چالش های پیش روی بلاک چین در این زمینه مورد بحث قرار می گیرد و از ضرورت همکاری فعالان صنعت سرگرمی صحبت می شود.

بهینه‌ سازی مصرف انرژی

اوضاع با رشد انرژی‌ های تجدیدپذیر و ظهور بلاک‌ چین کمی تغییر خواهد کرد. وقتی آن زمان برسد که هر خانه‌ ای دارای پنل‌ ها متعددی برای جذب انرژی خورشید باشد و بتواند از المان‌ های مختلف درون خانه نیرو تولید نماید، این فرایند می‌ توان با فناوری بلاک‌ چین ارتباط خوبی پیدا کند. دیگر روش‌ های تولید انرژی کم‌ کم از بین می‌ روند یا به یک شکل دیگری درمی‌ آیند.

در هر صورت، خانه‌ها با استفاده از بلاک‌های مشخص خود با هم ارتباط خواهند داشت و از احوال هم باخبر می‌ شوند. اما این به معنای احوال‌ پرسی نیست! بلکه در صورت نیاز داشتن یک ساختمان به انرژی بیش‌ تر و در صورت وجود نیروی اضافی، به آن ساختمان مقداری انرژی ارسال خواهند کرد. به عبارتی همه به یکدیگر به‌ طور خودکار کمک می‌ کنند و هیچ‌ وقت قطعی برق نخواهد بود.

انبارداری با بلاک چین

انبارداری با کمک بلاک چین

سنسورها بیش از پیش در اطراف‌ مان به چشم می‌ خورند و بیش‌ تر اوقات آن‌ ها را در گوشه‌ ها و یا کنار محصولات مختلف می‌ بینیم. اما این‌ ها برخلاف ظاهرشان بیکار ننشسته‌ اند و به‌صورت 24 ساعته برای متصدی اطلاعاتی می‌ فرستند. دما چه‌قدر است؟ شب یا روز است؟ افرادی غیرقانونی وارد محوطه شده‌اند؟ کیفیت محصولات چگونه است؟ چه فشاری به آن‌ ها از طرف دیگر محصولات وارد می‌ شود؟ سالم هستند؟ شکسته‌ اند؟ تمام این سوالات با حس‌ گرها و دوربین‌ ها پاسخ داده می‌ شوند.

پس حتما دیتاهای زیادی را انتقال می‌ دهند که مدیریت تمامشان مخصوصا وقتی که چندین انبار وجود داشته باشد، بسیار سخت است. خوشبختانه بلاک‌ چین خیلی زود به کمک‌ مان در این عرصه می‌ شتابد و تمام اطلاعات فرستاده شده از سنسورها را سازماندهی می‌ کند و آن‌ ها را براساس نظم دلخواه شما در بلاک‌ های مجزا قرار می‌ دهد. اطلاعات هم به بیرون درز پیدا نمی‌ کنند و فقط شما به آن‌ ها دسترسی دارید.

آینده بلاک چین

کشور های قدرتمند جهان با شتاب سرمایه‌ گذاری بر فناوری بلاک چین را آغاز کرده‌ اند و برخی سرویس‌ های خود را در حال حاضر در این بستر به‌صورت بین‌ المللی عرضه می‌ کنند.

 آینده با بلاک چین

فناوری “قراردادهای هوشمند” که باعث انجام شدن اتوماتیک تراکنش‌ ها در شبکه بلاک چین می‌ شود، تنها به اندازه میزان کارآمدی کدهای برنامه آن می‌ تواند مفید و کارآمد باشد و با هوش مصنوعی تفاوت‌ های بسیاری دارد. اتوماسیون قرارداد های هوشمند هیچگاه مانند طراحی‌ های نرم افزاری هوش مصنوعی نبوده و تاکنون مواردی از سقوط شدید ارزش سهام کمپانی‌ هایی که از الگوریتم های معاملاتی اتوماتیک استفاده می‌‌ کرده اند نیز وجود داشته است.

بسیاری از سرمایه گذاران و شرکت هایی که در حال حاضر به سمت فناوری بلاک‌ چین هجوم آورده‌ اند و شدید مشتاق فعالیت در این عرصه هستند، متوجه نیستند یا حتی نمی‌خواهند روابط پیچیده پشت این شش مورد را که در خصوص این فناوری عنوان شد، بدانند.

باید بدانیم که نباید ساده انگارانه به فناوری بلاک‌چین نگاه کرد و تصور کرد که این فناوری به سادگی بستر های اطلاعاتی دیگر است. فناوری بلاک‌ چین به صورت مفهومی تصور ما از داده‌ ها و طبقه بندی سطوح مختلف آن را تغییر می‌ دهد. فعالیت و کسب درآمد در شبکه بلاک چین پیچیده تر از کسب درآمد از سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتالی است که همه اکنون شاهد آن هستیم. فناوری بلاک‌ چین با مفهوم پیچیده‌ اش، می‌ تواند آغازی برای تغییر طولانی مدت صنایع گوناگون باشد.

فناوری بلاک چین از پتانسیل بالایی برای ایجاد تحول در بسیاری از حوزه‌ ها برخوردار است. همان طور که اینترنت بر پایه فناوری‌ های دیگری شکل گرفت، بلاک چین نیز از اینترنت استفاده کرده و فرصت تبادل ارزش را برای کاربران فراهم می‌ سازد. توانایی غیرمتمرکز سازی اعتماد و پیاده‌ سازی فرآیندهای استاندارد بدون حضور نهادهای واسطه می‌ تواند اقتصاد جهانی را متحول سازند.

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.