بکار گیری تکنولوژی بلاک چین برای کمک به زیرساخت های افغانستان

بر اساس گزارشی که در مجله تکنولوژی The Sociable در تاریخ 2 جولای منتشر شده است، سازمان ملل متحد در پی استفاده از راهکارهای بلاک چینی برای بحث توسعه پایدار شهری در افغانستان است.

Stephane Dujarric، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل اخیرا به خبرگزاری The Sociable  گفته است،اداره ارتباطات و اطلاعات سازمان ملل متحد (UN-OICT) در حال توسعه راهکاری بلاک چینی برای ثبت اراضی و شفافیت سرویس ها در راستای آرمان “شهر برای همه”  است.

برنامه “شهر برای همه” ملل متحد از سال 2016 آغاز و با منشور هدف، توسعه 12 شهر افغانستان از جمله پایتخت آن، کابل تا سال 2020 در حال پیش روی است.

بر طبق پیش بینی ها و اهداف این آرمان ملل متحد اکثریت جمعیت افغانستان تا 15 سال آینده شهرنشین خواهند شد. اولویت های اجرایی این طرح شامل “مدیریت اراضی بهینه”، “برنامه ریزی استراتژیک ناحیه شهری” و “بهبود امور مالی شهرداری” است.

این حرکت آزمایشی جدید برای استفاده از تکنولوژی بلاک چین در راستای چالش های زیربنایی افغانستان، محصول یادداشت های تفاهم نامه ای بین UN-OICT و UN-Habitat ( مسئول پشتیبانی فنی طرح شهر برای همه) است.

طبق این تفاهم نامه، دو اداره مسئول ذکر شده ی ملل متحد، به دنبال راهکارهای توسعه همکاری در جنوب آسیا هستند تا بتوانند در این بستر به توسعه ابزارهای فنی و تکنولوژی های ضروری و همچنین پلتفرم های دیجیتالی برای طراحی و برنامه ریزی نقاط شهری بپردازند.

بر اساس گزارشات کوین تلگراف در ماه دسامبر سال 2018، سازمان ملل متحد پیش از این نیز از بلاک چین برای توسعه سرویس هایی از جمله سرویس سلامت در شرق آفریقا استفاده کرده بود. در این سرویس یک دفتر اعتباری بلاک چین محور در Sierra Leone و در مجمع عمومی سپتامبر 2018 سازمان ملل متحد تاسیس شده است.

منبع: کوین تلگراف

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.