بررسی نقش بیت کوین در کمک های بشردوستانه و امور خیریه

در طول چند سال گذشته، تعدادی از موسسات و بنیادهای خیریه از بیت کوین به عنوان گزینه دریافت کمک مالی استفاده کرده‌اند. موسسات مشهوری مثل صلیب سرخ، صندوق حمایت از کودکان از مواردی بودند که جهت فعالیت های بشردوستانه ارزدیجیتال دریافت کرده‌اند.

جمع آوری کمک‌ های مالی به وسیله ارزهای دیجیتال در حال رشد است. موسسه خیریه Fidelity Charitable در سال ۲۰۱۷، مبلغ ۶۹ میلیون دلار و مجموعا در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، فقط ۷ میلیون دلار از طریق ارز دیجیتال کمک دریافت کرده‌ بود.

از زمانی‌که ارزهای دیجیتال به حوزه‌ی خیریه و کمک‌های مالی به نیازمندان راه یافتند، مدت زیادی نمی‌گذرد. تعداد مؤسسات خیریه‌ای که درحال‌حاضر ارزهای دیجیتال را به‌عنوان کمک مالی می‌پذیرند رو به‌ افزایش است. در این میان، بلاک چین نیز برای بهبود این روند، به‌کمکِ مؤسسات خیریه آمده است.

سازمان های غیرانتفاعی همیشه در حال ابداع روش‌های جدیدی برای جذب کمک‌های مالی از سوی جامعه‌ی ارزهای دیجیتال هستند و تقاضا برای این امر رو به‌افزایش است.

سرمایه‌گذاران با کمک‌های مالی به خیریه می‌توانند به اهداف بشر دوستانه‌ای که برایشان مهم است کمک کنند و اگر ارزش ارزهای دیجیتال آنها بالا برود، از پرداخت مالیات بر درآمد سرمایه معاف خواهند شد.

کمک های بشر دوستانه با بیت کوین

به‌گزارش سازمان خیریه‌ی Fidelity Charitable، در سال ۲۰۱۷ رکورد بی‌سابقه‌ای از اهدای ارزهای دیجیتال به این سازمان شکل گرفته است. این سازمان توانست معادل ۶۹ میلیون دلار ارز دیجیتال (از جمله بیت کوین) دریافت کند و ادعا می‌کند این مبلغ تقریبا ۱۰ برابر مبلغ سال گذشته بوده است.

مدیران این سازمان بر این باورند افزایش قابل‌توجه ارزش بیت کوین در سال ۲۰۱۷، نقش بسیار مهمی در این جریان داشته است. هنگامی‌که این سازمان اعلام کرد ارزهای دیجیتال را به‌عنوان کمک مالی قبول می‌کند، بسیاری از افرادی که تا پیش از آن نمی‌توانستند به این مؤسسه کمک مالی کنند، حاضر شدند ارزهای دیجیتال‌ خود را اهدا کنند.

کوین های اختصاصی خیریه

جدای از کمک‌های مالی به وسیله ارزهای دیجیتال، تعدادی از ارزهای دیجیتال با اهداف کمک‌های اجتماعی ایجاد شده‌اند که هدف‌شان حمایت از برنامه‌های غیرانتفاعی است. به عنوان مثال Clean Water Coin برای جمع‌آوری پول برای موسسات خیریه غیرانتفاعی طراحی شده است و آب سالم را برای مردم در سراسر دنیا فراهم می‌کند. Pinkcoin یک ارز بشردوستانه است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا هم به موسسه خیریه کمک کند و هم در قبال سرمایه‌گذاری خودش به سود برسد. این ارز در صرافی‌های بزرگ برای خرید وجود دارد و عملکرد خوبی هم از خود نشان داده است.

شفافیت کمک های نهاد های خیریه

شفافیت از یک سو به اهداکنندگان آرامش‌ خاطر می‌دهد که پول‌شان در مسیر درست استفاده می‌شود و از سوی دیگر به مؤسسات خیریه نیز اطمینان می‌دهد که کمک‌های مالی‌شان بی‌دلیل قطع نخواهد شد.

سال گذشته، گروه مالی خیریه‌ی بریتانیا اعلام کرد که بیش‌از ۳۰۰ مؤسسه‌ی خیریه که بسیاری از آنها معتبر بودند، پس از جریان اتهامات بابت شرکت در فعالیت‌های غیرقانونی از کمک‌های مالی‌شان محروم شدند.

برخی از این مؤسسات واقعاً تقصیری نداشتند، آنها فقط سعی کرده بودند به افراد نیازمند در کشورهایی کمک کنند که در لیست سیاه کشورهای تروریستی بودند. به‌ همین‌ دلیل حساب‌های آنها از سوی بانک‌ها (که نگران بودند به جرم تغذیه‌ی مالیِ تروریسم جریمه شوند) مسدود شد.

کاربرد بیت کوین برای امور خیریه

بلاک چین تمام فرایندهای نقل و انتقال پول از سازمان‌های خیریه را در یک دفتر کل غیرقابل تغییر ثبت می‌کند و بنابراین همه‌چیز شفاف خواهد بود.

در رابطه با حصول اطمینان خیرین از مصرف صحیح کمک های اهدایی، بلاک چین به کمک مؤسسات خیریه می‌آید. البته تهمت‌ هایی در این باره به بخش خیریه وارد شده است، اما فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال به این نهادها در پاسخگویی و شفافیت کمک زیادی کردند.

در مؤسسات خیریه‌ی عادی، واقعاً نمی‌توان فهمید پول‌هایی که به کمپین‌های خاص اهدا می‌شود چگونه مصرف خواهد شد. اما قراردادهای هوشمند روی بلاک چین اجازه‌ی سو‌ء‌استفاده را نمی‌دهند.

کمک های مالی بیت کوین برای سیل زدگان ایران

آمریکا بیشترین تحریم‌های یک‌جانبه را علیه افراد و نهادهای مختلف در جهان اعمال کرده است و این تحریم‌ها در مورد ایران بسیار شدیدتر است و موجب شده بخشی از مبادلات پولی، تجاری و صنعتی ما  به سختی انجام شود.

این رویکرد تهاجمی آمریکا نه‌تنها بر شرایط سیاسی و اقتصادی کشور تأثیر گذاشته است بلکه در مواردی جنبه کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است برای نمونه در حوادث متعدد سیلاب‌های اخیر کشور، تحریم‌ها آمریکا مانع از رسیدن کمک‌های بشردوستانه جهانی شد

محمد جرجندی، از کارشناسان ارتباطات که در حال حاضر خارج از ایران زندگی می‌کند در روزهای آغازین وقوع سیل، حساب بیت‌کوینی ساخت و از دوستان خود خواست که هر گونه کمک‌های مردمی خود را از این طریق واریز کنند.
وی گفت:

خود سازمان‌ها می‌توانند برای ارزهای مجازی حساب داشته باشند. وقتی در شرایط تحریم هستیم چرا از این بسترها استفاده نکنیم؟ یک سازمان می‌تواند رابطی را معرفی کند برای پرداخت و این ظرفیت پخش کردن مبلغ را باید سازمان‌ها بدانند. مثلا توییتر هلال احمر اگر این موضوع را قوی اعلام کند، ناخودآگاه تمام شبکه‌های جهانی آن را تبلیغ می‌کنند و به گوش همه ایرانیان می‌رسانند.

جرجندی با انتقاد نسبت به عملکرد هلال احمر در فضای مجازی می‌گوید:

وقتی بیت کوین اعلام شود، بسیاری از افراد و کسب و کارهایی هم که نمی‌خواهند هویتشان مشخص شود حاضر هستند تا کمک‌ های خود را به دست مردم سیل زده برسانند. در حال حاضر در سراسر اروپا و آمریکا ATM بیت کوین وجود دارد و مردم می‌ توانند از طریق همین دستگاه‌ ها تمام این کارها را انجام دهند.»

او در ادامه می‌گوید:

هیچ‌ کس در هیچ جای دنیا نمی‌ تواند به فردی در هر نقطه‌ ای از دنیا ایراد بگیرد که چرا پول برای حساب هلال احمر ریخته شده، کما اینکه خود او این مبلغ را از خارج کشور واریز کرده است.

او درباره نقد کردن بیت کوین به ریال نیز تاکید می‌کند که هیچ مشکلی در این باره وجود ندارد. وی بیان کرد:

ارقام بسیار بالایی در شبکه بیت کوین و ارزهای مجازی در بین ایرانیان داخل کشور جابه‌ جا می‌ شود و برای نقد کردن این مبلغ کمک مردمی هم اصلا به مشکل نخوردم؛ چرا که آدم کاردرست در این زمینه زیاد وجود دارد.

کمک های بشر دوستانه

آینده کمک های بشر دوستانه با بیت کوین

طبق آخرین اطلاعات، تعداد زیادی از مردم فقیرترین کشورهای جهان اینترنت را در جیب خود دارند و این واقعیت که تقریباً این تعداد در سال‌های آتی بیشتر نیز خواهد شد دیگر بدیهی است و از سوی دیگر برای دریافت بیت کوین نیازی به پاسپورت یا شناسه یا حساب بانکی نیست و اجازه یک دولت یا شرکت را برای پذیرش این کمک منتفی کرده است.

به نظر می‌رسد سازمان‌های کمک‌رسان مانند جمعیت هلال‌احمر نیز باید با این ارز آشنا شوند و از آن برای انتقال کمک‌های نقدی خود استفاده کنند.

بعید است که پلتفرم های مبتنی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال به این زودی جایگزین روش های همیشگی در امور خیریه و نیکوکارانه بشوند، اما بدون شک نوآوری، و تلاش و کوشش بسیاری را در این بخش اعمال خواهند کرد.

اگر شفافیت بیشتری در این حوزه حاکم باشد، می‌تواند باعث ورود میلیون‌ها یا حتی میلیاردها دلار برای کمک به جامعه باشیم. هر اتفاقی که رخ بدهد، شاهد دنیای جدیدی خواهد بود که خود را آماده خیرینی می‌کند که می‌خواهند کمک کنند.

فرقی ندارد که در آینده کدام یک از این اتفاق ها محقق شود، مهم این است که فناوری ارزهای دیجیتال می تواند در کمک رسانی به نیازمندان نقش داشته باشد. دنیای انسان دوستی مبتنی بر بلاک چین، یک دنیای قهرمان وار است که منتظر است دستانی بخشنده به سوی او دراز شوند

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.