نکات مهم در سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال

سرمایه‌ گذاری در ارزهای دیجیتال کار ساده‌ ای نیست. افراد زیادی تاکنون این مسیر را طی کرده اند و هزینه های گزافی بابت درس‌ ها و تجربه‌ های آن پرداخت کرده اند.

سرمایه‌ گذاری در هر زمینه‌ ای با مخاطراتی همراه است. اما اگر از تجارب دیگران درس بگیرید، حداقل برخی از اشتباهات را تکرار نخواهید کرد.

در این مقاله قصد داریم برخی نکات مهم که پیش از سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال بدانید به شما گوشزد کنیم تا اگر تصمیم به قدم گذاشتن در این مسیر دارید از مخاطرات آن در کنار پتانسیل های آن آگاه باشید.

حوزه جدیدی به نام ارزهای دیجیتال

حوزه ارزهای دیجیتال حوزه جدیدی است. هنوز درصد بسیار زیادی از جامعه درک درستی از اینکه بیت‌ کوین چیست و چگونه کار می‌ کند ندارند. بیشتر این افراد به ارزهای دیجیتال مانند یک سرمایه‌ گذاری پرسود می‌ نگرند ولی نکته اینجاست که تعداد زیادی از این افراد در حالی سرمایه خودشان را در ارزهای دیجیتال سرمایه‌ گذاری می‌ کنند که واقعا نمی‌ دانند در حال انجام چه کاری هستند.

بسیاری از افراد به توصیه‌ های دیگران عمل می‌ کنند و ارز می‌ خرند (بدون اینکه این توصیه‌ ها را اعتبار سنجی کنند) البته برخی از آنها در چند معامله موفق می‌شوند اما در دراز مدت همه‌ ی آنها با شکست مواجه خواهند شد.

قبل از هر چیز، برای سرمایه‌گذاری باید استراتژی ورود و خروج داشته باشید. باید بدانید چه انتظاراتی از افزایش سرمایه‌ تان دارید. همچنین باید درباره‌ی زمان‌ بندی، ریسک و مقدار سرمایه‌ ای که برای این کار در نظر گرفته‌ اید آگاهی داشته باشید.

بازار ارزهای دیجیتال نوسان بسیاری دارد

ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات قیمت بزرگ طی دوره‌ های کوتاه مدت، به دفعات توانسته‌ اند که در تیتر خبرگزاری‌ های بزرگ ظاهر شوند. نوسان قیمت در صنعت ارز دیجیتالی بسیار رایج است، به ویژه در میان ارزهای دیجیتال ثانویه‌ ی نو ظهور. حتی ارزهای دیجیتال بزرگ و اصلی بازار همچون بیت‌ کوین نیز به دلیل تغییرات قیمت بسیار نوسانی شناخته شده‌ اند. بخشی از این نوسانات قیمت ناشی از آن است که بازار ارزهای دیجیتال توسط یک نهاد مرکزی کنترل و قانون‌ گذاری نشده است.

ارزهای دیجیتال را در بالاترین حد قیمت نخرید

از خرید ارز دیجیتالی که در بالاترین قیمت خود قرار دارد پرهیز نمایید یا این که این کار را با در نظر گرفتن احتیاط بیش ‎تری انجام دهید. در بیش‏تر مواقع سرمایه گذاران تازه کار، با دیدن افزایش قیمت یک ارز دیجیتال، با تصور این که قیمت آن باز هم افزایش خواهد داشت، نسبت به خرید آن اقدام می‎ نمایند که متأسفانه در مدت زمانی کمی بعد از خرید شاهد پایین آمدن قیمت ارز دیجیتال شده و دچار ضرر مالی می‏شوند.

این سرمایه گذاران برای این که در خرید خود دچار ضرر زیادی نشوند مجبور می‏‌شوند ارز دیجیتال خود را با قیمت کم‏تری نسبت به خرید اولیه‏ خود به فروش برسانند. این شرایط به اصطلاح ” ترس از دست دادن فرصت ” (FOMO) نامیده می ‎شود که به عنوان یک سرمایه گذار باید از قرار گرفتن در چنین شرایطی پرهیز نمایید. در عوض سرمایه گذاران باتجربه، ارزهای دیجیتال کم قیمت را خریداری کرده و با بالا رفتن قیمت این ارزها به سود مناسبی دست می ‎یابند و با تکرار این روند سرمایه‏ خود در بازار را افزایش می‌دهند.

تقریبا هر کسی از هر جای جهان می‌ تواند در این بازار شرکت کند. برای لذت بردن از تجارت ارز دیجیتال حتما نباید مبلغ هنگفتی سرمایه‌گذاری کنید. اتفاقا برعکس، توصیه می‌شود اصلا از مبالغ زیاد استفاده نکنید بخصوص اگر اولین بار است این کار را انجام می‌دهید.

اگر قصد سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال خاصی را دارید و از نوسانات قیمت خارج از کنترل آن می‌ ‏ترسید، بهتر است که در ابتدا مقادیر اندکی را برای سرمایه گذاری در مورد آن ارز در نظر بگیرید که در صورت پایین آمدن قیمت، ضرر کمی شامل حال شما ‏‌شود و اگر هم افزایش قیمت داشت، توانسته‌ اید که به سود کمی دست یابید. هر چه معاملاتتان سودآورتر شوند، قادر به انجام معاملات بیشتری خواهید بود.

در کل می‏‌توان گفت که سرمایه‌ گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، یک کار دراز مدت بوده که برای رسیدن به سود مناسب و به دور از ضرر مالی باید صبورانه عمل نمایید.

بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری چه زمانیست

ساده‌ ترین قاعده‌ ی سرمایه‌ گذاری این است که در زمان کاهش قیمت‌ ها خرید کنید و در زمان افزایش قیمت‌ ها دارایی‌ های خود را بفروشید، همین امر برای صنعت ارز دیجیتالی نیز صادق است. توکن‌ های دیجیتال ابزار‌های جدیدی هستند که مشخص کردن بالا و پایین بودن قیمت آن‌ ها کار ساده‌ ای نیست.

در مقایسه با ابزار‌های سنتی، داده‌ های تاریخی صنعت ارز دیجیتال بسیار محدود هستند. به یاد داشته باشید که از خرید و یا فروش دارایی‌ ها از روی ترس یا همان Panic Buy and Sell پرهیز کنید، زیرا در نهایت منجر به پشیمانی و ضرر مالی سنگین خواهد شد. در عوض اجازه دهید تا کمی زمان سپری شده و ارز دیجیتال مورد نظرتان به حالت عادی بازگردد.

تنها بر روی یک ارز سرمایه گذاری نکنید

در بازار ارز دیجیتال، علاقه‌ مند بودن به ارز خاص و پرپتانسیل چیز بدی نیست ولی هرگز نباید همه‏‌ ی دارایی خود را بر روی یک ارز خاص سرمایه گذاری کنید. در عوض سعی کنید که دارائی خود را برای سرمایه گذاری در چندین ارز دیجیتال مختلف اختصاص دهید. البته که شما اختیار کامل داراییتان را دارید ولی بهتر است که مقدار کمی از دارائی خود را برای ارزهای دارای پتانسیل و مقدار زیادی را نیز برای ارزهای مطرح در بازار مانند لایت کوین یا اتریوم در نظر بگیرید.

همچنین می ‏‌توانید دارائی خود را برای ارزهایی که در زمینه‏‌ های مختلفی مانند privacy coins، dApp tokens کاربرد دارند یا ارزهای دیجیتال master node که ممکن است باعث کسب سود برای شما شود، سرمایه گذاری نمایید.

اگر برخی از سرمایه گذاری ‏‌های شما باعث کسب سود شد، بهتر است سود را سیو کرده و در ارزهای دیگر سرمایه گذاری نمایید. به عنوان مثال در صورتی که یک ارز خریداری شده سود خوبی را به شما داد، نیمی از آن ارز را فروخته و مبلغ حاصل شده را بر روی ارز دیگری که امید به کسب سود از آن دارید، سرمایه گذاری نمایید.

این سرمایه‌ گذاری ریسک بالایی دارد

بسیار مهم است که بدانید ارزهای دیجیتال به عنوان یک سرمایه‌ گذاری با ریسک بسیار بالا طبقه‌ بندی می‌ شوند، و شما باید تنها بخشی از سرمایه‌ ی خود را در این صنعت وارد کنید.

مانند هر ابزار مالی دیگری، در صنعت ارزهای دیجیتال نیز این احتمال وجود دارد که سود کلانی بدست آورید، با این حال هرگز بیشتر از آنچه که توانایی از دست دادن دارید، در این بازار سرمایه‌ گذاری نکنید. هرگز خانه‌ ی خود را برای سرمایه‌ گذاری در یک بازار ریسک پذیر نفروشید.

درست است که بازار ارزهای دیجیتال گاهی اوقات بسیار پرسود است و اگر بر فرض مثال ۵ سال پیش با مقدار کمی پول مقداری بیت‌ کوین خریداری می‌ کردید الان به سرمایه بزرگی تبدیل می‌ شد ولی حقیقت است که این بازار به دلیل شرایط خاصی که دارد (مانند بدون پشتوانه بودن و نوسانات بالا) دارای ریسک زیادی است.

این ارزها مانند شرکت‌ های بورسی نیستند که درآمد داشته باشند و املاک، کارخانه، مواد اولیه و چنین چیزهایی در اختیار داشته باشند. ارزهای دیجیتال چیزی جز یک رشته کد نیستند و هیچ دولتی نیز پشتیبان آنها نیست (مانند ارزهایی مثل دلار نیستند).

بنابراین همانطور که قیمت آنها رشد می‌ کند، هر لحظه نیز ممکن است قیمت آنها به شدت افت کند.
این ارزها فقط براساس عرضه و تقاضا بالا و پایین می‌ روند و کنترلی نیز بر آنها نیست. نهادی وجود ندارد که رشد و افت این ارزها را کنترل کند و فاکتورهایی بنیادی بسیار کمی وجود دارد که بتوانید براساس آن، قیمت یک ارز دیجیتال را پیش‌ بینی کنید.

هر رویداد در سطح بین‌المللی می‌ تواند باعث شود قیمت بیت‌ کوین صدها و حتی هزاران دلار افت کند. به طور مثال وقتی یک کشور اعلام می‌ کند که اجازه استخراج بیت‌ کوین یا اجازه استفاده از ارزهای دیجیتال در این کشور را نمی‌ دهد، این خبر ممکن است یک شوک قیمتی به آن ارز وارد کند.
بسیار حیاتی است که در نظر داشته باشید هیچکس، صرف نظر از اینکه چقدر در این بازار بوده، توانایی پیش‌ بینی قیمت این ارزها را ندارد.

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.