موزیلا فایرفاکس جلوی استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال را می گیرد

بر اساس گزارش منتشر شده در کوین تلگراف، تغییراتی در آخرین نسخه مرورگر محبوب و متن‌ باز فایرفاکس (Firefox) اعمال شده است. این تغییرات به شکل یک قابلیت جدید با عنوان کوانتوم (Quantum)  است که وظیفه اش ممانعت از استخراج‌ های نا خواسته از مرورگر کاربر است.

در روز 21 ماه می موزیلا (Mozilla) به طور رسمی در وبلاگ خود در رابطه با نسخه جدید این مطلب را منتشر کرد و اعلام کرد که این قابلیت به کاربران اجازه می‌ دهد تا جلوی استخراج‌ های ناخواسته از مرورگر خود را بگیرند.

قبلا هم مسئولین این شرکت در وبلاگ خود به کاربران هشدار داده بودن تا در خصوص به‌ کارگیری اسکریپت‌ های خاص از برخی وبسایت‌ ها دقت کنند تا سواستفاده ای رخ ندهد یا از دستگاه آنها به‌ منظور استخراج ارزهای دیجیتال استفاده نشود. اهمیت این موضوع اینجاست که کاربران اصلاً متوجه چنین عملیاتی از جانب وبسایت میزبان ننمی شوند. موزیلا نام این کار را “کریپتو ربایی” یا کریپتو جکینگ (Cryptojacking) گذاشته است.

برای مقابله حداکثری با این تهدیدها، موزیلا همکاری جدیدی با یک شرکت فعال در زمینه حریم خصوصی به نامدیسکانکت (Disconnect) آغاز کرده است. نسخه جدید مرورگر فایرفاکس در نتیجه این همکاری عرضه می‌ شود و به کاربرا این امکان را می دهد تا با زدن یک تیک، قابلیتی را فعال کنند که جلوی حملات احتمالی این چنینی را بگیرد و اجازه ندهد تا از دستگاه کاربر به‌ عنوان یک ماینر استفاده شود.

نسخه جدید مرورگر فایرفاکس طبق گفته های مسئولین این شرکت، در ماه آگوست (مرداد ماه) منتشر می‌ شود. کوین تلگراف پیش‌ تر نیز گزارش قابلیت ضد کریپتو ربایی فایرفاکس در نسخه‌های ۶۸ نایتلی (Nightly) و نسخه ۶۷ بتا (Beta) که به طور آزمایشی انجام می شود را داده بود. این دو نسخه، نسخه های قبل از عرضه کوانتوم هستند که در دسترس کاربران قرار می گیرند.

هدف دیگر نسخه کوانتوم از میان بردن بکارگیری انگشت‌ نگاری (Fingerprinting) است که به وسیله آن، نمونه‌ ای از یک اثر انگشت دیجیتال از کاربر می تواند فعالیت وی را تحت نظر قرار دهد.

در ماه گذشته، یکی از شرکت‌های فعال در زمینه امنیت ارزهای دیجیتال، مالور بایتس (MalwareBytes) عنوان کرد که کریپتو ربایی در حال از بین رفتن است.

در این گزارش آمده بود:

همان‌ طور که  کوین‌ هایو (CoinHive)، شرکت بزرگ استخراج ارزهای دیجیتال، در اوایل ماه مارس سال جاری توقف فعالیت کرد، استخراج ارزهای دیجیتال در سطح کاربران خانگی نیز در حال از بین رفتن است. در طی یک سال گذشته و حتی یه ماهه اول سال جاری میلادی، استخراج‌ کنندگان کوچک مقیاس و خانگی شرکت‌ هایی که به این افراد خدمات رسانی می کردند تا حد بسیار زیادی کاهش یافتند. این در حالی است که استخراج‌ کنندگان بزرگ‌ تر نسبت به سه ماهه نخست سال 2018 افزایش‌یافته‌ اند و این افزایش در شرکت‌های یورویی مثل (APAC) بسیار به چشم می آید.

بر اساس گزارش ها، شناسایی و گزارش بدافزار در سطح کاربران خانگی و خرد چهل درصد کاهش‌ یافته است. اما همین میزان از سویی دیگر برای کسب‌ و کارهای بزرگ و تجاری افزایش داشته است و این افزایش بر روی کریپتوربایی اثر رشد هفت درصدی داشته است.

شرکت بزرگ موزیلا با این اقدام نگرانی‌ های موجود در خصوص گسترش بدافزار های ارز دیجیتال و سایت‌ های مخرب را کاهش می‌ دهد. کرپیتو ربایی ترس زیادی را در میان مقامات قانون‌ گذار در برخی از کشورها مثل کره و ژاپن ایجاد کرده بود. انتظار می رود که دیگر مرورگرهای مطرح نیز پای در مسیری بگذارند که موزیلا در حال طی کردن آن است.

 

منبع خبر: cointelegraph.com

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.