امکان پرداخت دیجیتال فیسبوک تا اوایل سال ۲۰۲۰ فراهم می شود

هم اکنون فیسبوک در حال برنامه‌ ریزی برای طرحی نهایی یک سیستم پرداخت دیجیتال است. برنامه به این صورت است که این سیستم پرداخت دیجیتال تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ در چندین کشور قابل استفاده باشد.

همچنین، غول شبکه های اجتماعی قصد دارد تا پایان سال جاری فرآیند آزمایشی ارز دیجیتال خود با نام گلوبال کوین (GlobalCoin) را آغاز کند.

طبق اخبار منتشر شده، فیسبوک تا تابستان امسال جزییات تکمیلی این پروژه را اعلام خواهد کرد. مدیران فیسبوک درباره این طرح با مارک کارنی (مدیر بانک مرکزی انگلستان) هم مذاکراتی در این خصوص انجام داده اند.

مارک زاکربرگ (مدیر فیسبوک) ماه گذشته با آقای کارنی برای گفتگو درباره فرصت‌ ها و مخاطرات این ارز دیجیتال مذاکره کرد.مذاکره با انگلستان تنها مذاکره انجام شده نیست. فیسبوک دامنه مذاکرات خود را برای روشن‌ تر شدن برخی جزییات عملیاتی و قانونی با خزانه‌ داری آمریکا هم پیش برده است. شرکت‌ های فعال در زمینه انتقال پول (نظیر وسترن یونیون) هم از دیگر مواردی است که فیسبوک پیش از راه‌اندازی این سیستم به تبادل نظر با آنها پرداخته و می پردازد.

ارز دیجیتال فیس بوک

ارز دیجیتال فیسبوک چطور کار می‌کند؟

هدف فیسبوک راه اندازی یک ارز دیجیتال است که بتوان با آن پرداخت ‌کم‌ دردسر و امن را امکان پذیر کند، فارغ از اینکه کاربر دارای حساب بانکی باشد یا خیر.

این شبکه اجتماعی عظیم که واتس‌ اپ و اینستاگرام را نیز تحت اختیار خود دارد،‌ امیدوار است با از بین بردن موانع مالی در انتقال پول، شبکه کنونی تبادل پول در دنیا را متحول کند و به با کاهش هزینه‌ های مصرف‌ کنندگان، به رقابت جدی با بانک‌ ها بپردازد. این پروژه با نام لیبرا (Libra) شناخته می‌شود.

پروژه از ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ آغاز شده است. این پروژه قرار است با همکاری بانک‌ ها و کارگزاران مالی انجام شود و به کاربران امکان دهد دلار و سایر ارزهای رسمی خود را به راحتی به پول دیجیتال تبدیل کنند. یک تیم کوچک هم به زودی یک مرکز ویژه را برای این پروژه در سوئیس افتتاح خواهد کرد.

گزارش‌ های دیگری نیز رسیده است که نشان می‌ دهد فیسبوک با یک سری از فروشگاه‌ های آنلاین نیز در حال مذاکره است تا آنها را نیز به استفاده از این سیستم جدید دیجیتالی پرداخت ترغیب کند.

ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال برای خریدهای مختلف روزمره نظیر موادغذایی، رزرو هتل و یا حتی خرید خانه قابل استفاده هستند. توکن‌ های دیجیتال در یک سری نرم‌ افزار ها تحت عنوان کیف پول قابل نگهداری هستند. تبادل این توکن‌ ها بین کاربران به صورت ناشناس صورت می‌ گیرد و اطلاعاتی از طرفین این نقل و انتقال باقی نمی ماند.

ارزهای دیجیتال با استفاده از فناوری بلاک چین کار می‌ کنند. بلاک چین یک دفتر کل است که حاوی بلوک‌ های اطلاعات است که داده‌ هایی نظیر سابقه تراکنش‌ ها و مبادلات در آن جای دارد. این بلوک‌ ها در شبکه‌ ای متشمل از رایانه‌ ها نگهداری می‌ شود.

ارز دیجیتال فیس بوک

اطلاعات در بلاک چین بر اساس تاریخ ذخیره می‌ شوند و همه کاربران در شبکه قادر به مشاهده جزییات آن خواهند بود. با وجود امکان مشاهده، هیچ نهاد متمرکزی مثل بانک‌ ها و یا دولت‌ ها نمی‌ توانند بر آن مدیریت کنند. این ساختار به شکلی طراحی شده که ضمن حفظ امنیت و ناشناس ماندن کاربران در آن، امکان دستکاری در داده‌ های شبکه از بین می‌ رود.

نگرانی‌ها در رابطه با گلوبال کوین

طی چند سال اخیر با اتهامات سنگینی در زمینه سوء استفاده از داده‌ های شخصی کاربران به فیسبوک وارد شده است. به همین دلیل، نهادهای قانونی به شدت فعالیت جدید فیسبوک را زیر نظر دارند.

نگرانی‌ها از سوء استفاده گلوبال کوین ارز دیجیتال فیسبوک

سنای آمریکا و کمیته بانکداری این کشور چندی پیش،‌ نامه‌ ای به زاکربرگ فرستادند و طی این نامه از او سئوالاتی درباره نحوه عملکرد این ارز دیجیتال پرسیدند. آنها خواستار اطلاعاتی در رابطه با شیوه‌ های حفاظت از حریم خصوصی کاربران و نیز امنیت داده‌ های آن خواستار شدند. فیسبوک نیز در رابطه با فرآیند احراز هویت برای کاهش محاطرات پولشویی با خرانه‌ داری آمریکا مذاکراتی را به انجام رسانده است.

شنیده ها حاکی از آن است که ارز دیجیتال فیسبوک از نوع رمزارز باثبات (استیبل‌ کوین) است. ارزش هر واحد از این ارزهای دیجیتال به یک سبد از ارزهای رایج (شامل دلار آمریکا، یورو و نیز ین ژاپن) وابسته است. به همین دلیل، بر خلاف بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که نوسانات شدیدی دارنند، این استیبل کوین ها فاقد نوسان گسترده خواهند بود.

آیا فیسبوک این بار می‌تواند؟

این اولین بار نیست که فیسبوک وارد دنیای صنعت ارز دیجیتال شده است. حدود ۱۰ سال پیش نیز پروژه‌ ای به نام فیسبوک کردیتس (Facebook Credits) توسط این شرکت راه‌ اندازی شد.

فیسبوک کردیتس یک ارز مجازی بود که به کاربران امکان خرید اقلام مختلف در اپلیکیشن‌ های موجود بر روی این شبکه را می‌ داد.  این پروژه دو سال بعد به خاطر ناکامی در جذب مشتری تعطیل شد.

گلوبال کوین

فیسبوک برای پروژه جدید خود همچنین باید مقررات مختلف کشور های هدف را نیز مد نظر قرار دهد. برای نمونه، ظاهرا هند یکی از بازارهای هدف فیسبوک است. این در حالی است که دولت هند، ارزهای دیجیتال را غیرقانونی اعلام کرده است.

اما به نظر می‌رسد که چالش اصلی پیش روی فیسبوک، اعتماد کاربران برای خرید این ارز دیجیتال است. فیسبوک فرآیند جذب دولت‌ ها و بانک‌ ها به این پروژه را آغاز کرده است. با این وجود، برخی کارشناسان بر این باورند که بهره‌ برداری از این پروژه تا سال آینده ممکن است امکان‌ پذیر نباشد.

ارز دیجیتال فیسبوک چه جذابیتی دارد؟

فناوری استفاده شده در ارز دیجیتال اصلی‌ ترین جذابیت آنها برای بانک‌ ها و شرکت‌ های بزرگ، است. فناوری بلاک چین سبب کاهش زمان لازم برای انجام تراکنش و نیز کاهش زمان ارسال پول به هر نقطه‌ ای از دنیا می‌ شود. و مهم تر از همه نیازی هم به سیستم بانکی ندارد.

لرد کینگ (مدیرکل سابق بانک مرکزی انگلستان) دو دهه پیش هشدار داده بود که اگر مردم بخواهند از ارزهای دیجیتال به جای پوند و پنی رایج استفاده کنند، بانک‌های مرکزی به نهادی بی‌ مصرف تبدیل خواهند شد.

ارز فیس بوک

دیوید جرالد (کارشناس فناوری بلاک چین) می‌گوید

فیسبوک با ایجاد سیستم پرداختی ویژه‌ خود، باز هم به داده‌ های ارزشمندی از کاربران دسترسی پیدا می کند.

با این سخن، او قصد و نیت فیسبوک برای ایجاد ارز دیجیتال به منظور جمع‌ آوری داده را زیر سئوال می‌ برد. او می‌ گوید فیسبوک می‌ تواند پلفترمی نظیر پی پل را ایجاد کند که امکان نقل‌ و انتقال پول‌ های سنتی را فراهم می‌ سازد.

ارزهای دیجیتال به شدت در معرض نوسان قیمت قرار دارند. جرالد بر این باور است که همین امر می‌ تواند مانعی بزرگ در برابر موفقیت آنچه گلوبال کوین فیسبوک خوانده می‌ شود باشد.

او می‌گوید:

افراد معمولی دوست ندارند با پولی که قیمتش مدام نوسان دارد و بالا و پایین می‌ رود کار کنند.

اما گریک هیلمن (پژوهشگر مدرسه عالی اقتصاد لندن) می‌گوید که پروژه گلوبال کوین می‌ تواند یکی از بزرگ‌ ترین رویدادها در تاریخ ارزهای دیجیتال باشد.

تخمین حدودی او نشان می‌ دهد که حدود ۳۰ میلیون نفر امروزه از ارزهای دیجیتال استفاده می‌ کنند. این در حالی است که فیسبوک هر ماه ۲/۴ میلیارد کاربر فعال دارد.

نکته جالب توجه دیگر این است که یک تحلیلگر ارشد امور مالی پیش‌ بینی کرده که فیسبوک با عرضه ارز دیجیتال خود به درآمدی ۱۹ میلیارد دلاری دست خواهد یافت.

اقدام این غول شبکه‌ های اجتماعی مخالفت‌ های زیادی را هم به همراه خواهد داشت. آندراس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) نامی آشنا برای فعالان دنیای ارزهای دیجیتال است و نگارش کتاب معروف تسلط بر بیت کوین» (Mastering Bitcoin) از آثار مهم اوست.

او مدتی پیش به شدت از نقض حریم خصوصی در سیستم ارز دیجیتال فیسبوک ابزار نگرانی کرد.

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.