سیستم مالی غیر متمرکز چیست

بارها و بارها در مقالات و اخبار های منتشر شده در رها ماینر به سیستم مالی غیر متمرکز و اهمیت آن در حوزه ارزهای دیجیتال پرداخته ایم. اما ممکن است بسیاری از شما مفهوم دقیق این سیستم و کارایی آن را به طور کامل درک نکرده باشید. تصمیم گرفته ایم در این مقاله به طور کامل در رابطه با خصوصیات یک سیستم مالی غیر متمرکز و کارایی آن در حوزه مالی در دنیا بپردازیم. اگر مایل به بالا بردن اطلاعات خود در این زمینه هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ایده سیستم غیر متمرکز چگونه ایجاد شد؟

با پیشرفت تکنولوژی ایده‌ ای مطرح شد که بیان کرد از آنجا که امروزه همگی دسترسی به اینترنت دارند، چرا مردم به صورت مستقیم با هم در ارتباط نباشند؟

از یکدیگر سرویس نگیرند و به هم سرویس ندهند؟

حتما لازم نیست از فضای یک سرور متمرکز استفاده کرد، بلکه همگی می‌توانند با در اختیار گذاشتن منابع خود به صورت مستقیم هم سرویس دهنده باشند هم سرویس گیرنده.

 

ایجاد سیستم مالی غیر متمرکز چه زمانی اهمیت پیدا کرد؟

کسب و کارهای کوچک و معمولی که در سیستم تجاری خود از کارت های اعتباری استفاده می کنند باید به خدمات رسان های این کارت ها کارمزدی در ازای هر تراکنش بپردازند.

بلاک چین

این تراکنش ها که توسط بانک ها انجام می شود در واقع سیستم مالی و جریان مالی فعلی است. این سیستم مالی هم بوروکراسی اداری دارد و هم هزینه ها را افزایش می دهد.

پس از اینکه قابلیت های تکنولوژی Peer To Peer مشخص شد، خالق بیت کوین به این فکر افتاد که چرا در مورد مسائل مالی از این تکنولوژی استفاده نشود و مردم به طور مستقیم مبادلات مالی خود را با هم انجام ندهند.

این فکر باعث شد که ایده‌ ی ارزهای دیجیتال به صورت غیر متمرکز با ورود بیت کوین به دنیا معرفی شود. به طوری که در این نرم افزار همه به صورت مستقیم با هم در ارتباطند و تبادلات مالی خود را انجام می‌دهند و فرآیند انجام این فعالیت ها توسط هیچ نهاد مرکزی کنترل نمی‌شود و همه‌ی کارها را مردم انجام می‌دهند.

در این سیستم تراکنش ها توسط افرادی در شبکه انجام می‌شود که اصطلاحا سرویس دهنده های شبکه هستند و این اطلاعات در بلاک چین که یک دفتر کل توزیع شده است ذخیره می‌شود.

در این میان اگر بخواهید یک دیدگاه و آینده نگری درست درباره ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، ریپل، اترتیوم، لایت کوین و غیره پیدا کنید، این دیدگاه به این بستگی دارد که چه کسی را طرف مشورت خود قرار دهید. زیرا در ارزهای دیجیتال می توان کاملا بازنده بود و یا سود خوبی به دست آورد.

البته هدف اصلی ارزهای دیجیتال غیر متمرکز سازی امور مالی است. یک سیستم مالی غیر متمرکز بدون واسطه برای کسب سود بیشتر که همتا به همتا است.

سیستم غیر متمرکز

یک سیستم مالی غیر متمرکز چگونه است؟

سیستم مالی غیر متمرکز ارزهای دیجیتال ویژگی هایی دارد که از آن جمله این است که ضمن داشتن امنیت و شفافیت بیشتر نسبت به سیستم مالی متمرکز، برای انجام یک تراکنش مالی و تایید اعتبار احتیاجی به شخص ثالث ندارند و کاربران به طور مستقیم با هم در ارتباط هستند.

این سیستم مالی در بستر فناوری به نام بلاک چین به عنوان یک دفتر کل عمومی گسترده است که باعث می شود امنیت معاملات بیشتر و احتمال کلاهبرداری کمتر شود و ضمن حفظ حریم کاربران هیچ تراکنشی از آن پاک نمی شود مگر با رضایت شرکت‌کنندگان، در واقع در شبکه همتا به همتا متشکل از کامپیوترهای شخصی که از سیستم بلاک چین بهره می گیرند، تاریخچه تراکنش های بلاک چین ذخیره می شود.

سوابق تراکنش های ثبت‌ شده در آن با وجود از کار افتادن یک نود (node) کل شبکه دست‌ نخورده باقی می‌ ماند. ضمن اینکه هیچ نهاد یا شخص خاصی صاحب این کامپیوتر ها نیست بنابراین شبکه بلاک چین می توان گفت یک شبکه غیر متمرکز است که نقطه آسیب پذیری ندارد. و از چنین سیستمی همه مردم جهان می توانند استفاده کنند.

در سیستم مالی متمرکز که مبتنی بر پول کاغذی است مبادله نیازمند سنجش اعتبار مالی فرد برای پرداخت هزینه های آن است این اعتبار سنجی می تواند توسط یک ضامن بی طرف باشد یعنی شما بتوانید با کارت های اعتباری خود حتی خارج از مرزهای کشورتان خرید کنید البته ۷ درصد ارزش افزوده خواهد داشت.

این بروکراسی و دردسر ها در بلاک چین وجود ندارد و فرد سوم بی طرف از معامله کارگزار شخص ثالث حذف می شود در واقع هر نوع معامله یا انتقال پول به هر جای دنیا ارزان، آسان و بدون واسطه خواهد بود.

البته در سیستم مالی غیر متمرکز وام دهی مانند سیستم کنونی است و هر شخصی که سرمایه ای مازاد دارد می تواند با دریافت مبلغی سود وام پرداخت کند.

سیستم مالی غیر متمرکز

ویژگی های کلیدی سیستم مالی غیر متمرکز

امنیت و شفافیت بیشتر

بلاک چین که بستر فعالیت ارزهای دیجیتال را تأمین می‌کند، اغلب به یک “دفتر کل عمومی و تغییرناپذیر” که حاوی اطلاعات در مورد نوع و ماهیت تراکنش‌های انجام شده توسط کاربران است، توصیف می‌شود.

انجام امور مالی ارزان‌ قیمت‌ تر در یک سیستم غیرمتمرکز

ماهیت شفاف و تغییر ناپذیر بلاک چین، هرگونه خدمات انتقال وجه و یا کارگزار شخص ثالث را از دور خارج می‌ کند. بنابراین در یک سیستم مالی غیرمتمرکز و عاری از واسطه، مشارکت در تجارت بین‌الملل، و یا انتقال آسان پول در سطح بین‌المللی، تا حد زیادی آسان‌ تر، ارزان‌ تر، و مستقیم‌ تر است.

عادلانه تر بودن یک سیستم مالی غیر متمرکز

درجه‌ ای که یک فرد می‌ تواند در اقتصاد مشارکت داشته باشد و به مبادله ارزش بپردازد، به محل تولد او بستگی دارد. بانک جهانی می‌گوید که ۱٫۷ میلیارد نفر بزرگسال در دنیا زندگی می‌ کند که حساب بانکی ندارند. بنابراین، هیچ راهی برای ایجاد اعتبار در اختیار ندارند.

شهروندان کشورهای درحال‌ توسعه و به‌ ویژه زنان، جزو این دسته از افرادند. این امر باعث رکود توسعه اقتصاد و کیفیت زندگی در این کشورها شده است.

علاوه بر آن، حتی در کشورهایی که سیستم بانکی حضور قوی دارند، نهادهای مالی برجسته تا حد زیادی مقوله انتقال ارزش را کنترل می‌ کنند. (اینکه افراد برای چه کسی و در چه زمانی پول می‌ فرستد)

آمریکن اکسپرس (American Express)، مستر کارت (MasterCard) ، پی پال (PayPal) ، و ویزا (Visa)، راه‌ های ارسال پول‌ های اهدایی به ویکی لیکس را مسدود کرده‌ اند تا امکان جمع‌ آوری کمک‌ های مالی را از جولین آسانژ (مدیر عامل افشاگر ویکی لیکس) بگیرند.

راه‌ حلی که وجود داشت، استفاده از بیت کوین بود. آسانژ پس‌ از آن در توییتر نوشت که ارزش کمک‌ های مالی بیش از ۵۰۰٬۰۰۰ درصد افزایش یافته است. محاصره بانکی بزرگی که ویکی لیکس را از کمک‌ های مالی محروم کرده بود، با شکست مواجه شد.

سیستم غیر متمرکز

در نهایت سیستم مالی متمرکز ماندگار خواهد بود یا غیر متمرکز؟

شواهد نشان می دهد که قدرت سیستم‌های مالی غیر متمرکز از متمرکز برای ادامه راه بیشتر است پس می تواند ماندگار تر باشد.

به نظر می‌رسد که ارزهای دیجیتال قدرت بیشتری برای ماندگار شدن نسبت به پول های کاغذی در اختیار دارند زیرا آنها در دسترس اکثر مردم جهان فراتر از جنسیتشان (که در کشورهای جهان سوم جنسیت بسیار مطرح است) است و می تواند زندگی آسان تری برای همه به ارمغان بیاورد.

گاهی محل تولد فرد مانند تولد در کشورهای عقب افتاده تر و جهان سوم در مشارکت اقتصادی و مبادلاتش بسیار مهم و اثر گذار است و در برخی مواقع حتی خیلی از آنها مانند زنان حتی حساب بانکی نیز نمی توانند داشته باشند و در واقع راهی برای ایجاد اعتبار ندارند که تاثیر مهمی در کیفیت زندگی آنها و رکود اقتصادی کشورشان دارد.

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.