ریگ ماینینگ و مواردی که باید در استفاده از آن ها در نظر گرفت

ماینینگ ارزهای دیجتال

ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتالی به قدری محبوب است که بازار کارت های گرافیکی را بسیار داغ کرده است به طوری که شرکت هایی که در حوزه تولید این قطعات فعالیت می کردند بر آن شدند تا نیاز ماینر ها را نیز در تعداد و نحوه تولید خود نظر بگیرند و مادربوردهایی را مخصوص فرآیند استخراج روانه بازار کردند که بعضا تا ۲۰ کارت گرافیک را نیز پشتیبانی می کند.

برای استخراج ارزهای دیجیتالی به توان پردازشی زیادی نیاز است، برای تامین این توان پردازشی می توان از کارت های گرافیکی استفاده کرد.

کاربرد کارت های گرافیکی

وظیفه کارت های گرافیکی در حالت عادی این است که تصاویر گرافیکی سه بعدی در بازی های کامپیوتری ایجاد کنند که صرفا یک سری کارهای تکراری را انجام می دهد، از این رو گزینه مناسبی برای انجام محاسبات مربوط به ماین یا استخراج ارزهای دیجیتالی است.

پیش تر کارت های گرافیکی برای گیمرها طراحی و ساخته می شد اما امروزه بازار هدف شرکت های سازنده کارت های گرافیکی تنها گیمرها نیستند بلکه ماینر ها نیز قسمت بزرگی از بازار هدف این شرکت ها را تشکیل می دهند. گیمر ها نیز می توانند با استفاده از کارت های گرافیکی خود عملیات استخراج ارزهای دیجیتالی را انجام دهند اما باید به این نکته توجه کنند که درآمد حاصل از آن مقدار قابل توجهی نیست و شاید صرفه اقتصادی نداشته باشد!

استفاده از کارت های گرافیکی برای ماینینگ

استفاده از کارت های گرافیکی برای ماینینگ

استفاده از ریگ ماینینگ برای استخراج رمزارز به منظور کسب درآمد صورت می‌گیرد. به همین دلیل باید هزینه‌های اولیه و جاری را باید در نظر گرفت. به این ترتیب می‌توان میزان بازگشت سرمایه را محاسبه کرد.

موارد مورد محاسبهبه شرح زیر است:

• هش ریت (توان پردازشی)
• هزینه برق مصرفی
• زمان و هزینه‌های مربوط به نگهداری

هش ریت (توان پردازشی ریگ ماینینگ)

هر کارت گرافیک دارای یک هش ریت (hash rate) مشخص به خود است. هش ریت به معنای سرعت سخت افزار برای انجام عملیات پردازش اطلاعات است.

در عملیات استخراج رمزارزها نیز هش ریت به معنای سرعت پردازش عملیات ماینینگ است. برای مشاهده فهرست کارت‌های گرافیک و هش ریت آنها اینجا کلیک کنید.

هزینه برق مصرفی ریگ ماینینگ

فرآیند استخراج رمزارزها نیازمند مصرف برق است. هزینه برق اصلی‌ ترین هزینه جاری برای استخراج ارز با ریگ ماینینگ است.

اطلاعات برق مصرفی توسط شرکت سازنده کارت گرافیک عرضه می‌ شود. قیمت برق در ساعات مختلف روز و نیز منطقه متفاوت است. برای نمونه، قیمت برق روستایی یا صنعتی معمولا کمتر از شهری است.

هزینه خرید تجهیزات

سرمایه گذاری صورت گرفته برای خرید تجهیزات ماینینگ، هزینه دیگری است که باید در نظر گرفت. درآمد حاصله از استخراج رمزارزها در نهایت باید این هزینه را پوشش دهد. گفتنی است ریگ ماینینگ می‌تواند به صورت پیش ساخته تهیه شود و یا اینکه توسط کاربر مونتاژ شود. ریگ ماینینگ معمولا گرمای زیادی تولید می‌کنند. به همین دلیل، سامانه تهویه نیز معمولا از هزینه‌های راه‌اندازی این وسیله است.

معرفی بهترین ریگ های استخراج اتریوم در سال ۲۰۱۹

معرفی بهترین ریگ های استخراج اتریوم در سال ۲۰۱۹

ریگ های استخراج اتریوم، سخت افزار هایی هستند که به طور اختصاصی برای استخراج اتریوم طراحی شده اند. اتریوم می تواند توسط دو نوع ریگ استخراج شود که این دو نوع ریگ های CPU و GPU می باشند.

استخراج با استفاده از CPU شامل استفاده از پردازنده های CPU برای تولید بلوک می باشد که این کار امروزه در سطح وسیعی با استخراج از طریق GPU جایگزین شده است زیرا قدرت محاسباتی GPU بسیار بیشتر از CPU می باشد.

AMD Radeon RX Vega

AMD Radeon RX Vega

این سری شامل مدل های RX Vega 56 و RX Vega 64 می باشد که هر دوی آنها مجهز به حافظه 8GB HBM2 می باشند و عملکرد های مشابهی در استخراج دارند. آنها از لحاظ مصرف انرژی با توجه به عملکرد خود بهینه شده اند و می توان از فروش دوباره آنها هم سود کرد زیرا که جدیدترین سری هستند.
AMD Radeon RX Vega 56 دارای هسته ای است که سرعت عملکرد هسته ای 1156MHz دارد و در هنگام عملکرد ۲۱۰ وات انرژی مصرف می کند که برای قیمت های الکتریسیته بالا گزینه های خوبی می باشند. میزان هش (hash rate) آنها در دامنه بین ۳۰و ۴۵ Mh/s قرار دارد.
یکی از جنبه های منفی این سری قیمت بالای آنها می باشد که خیلی گران هستند، بنابراین ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا بتوان با استفاده از سودآوری آن، سرمایه اولیه را فراهم نمود.

Nvidia GTX 1070

Nvidia GTX 1070

Nvidia GeForce GTX 1070 کارت گرافیک مورد علاقه گیمر هاست و به خاطر عملکرد هایی که دارد، توسط ماینرهای ارز دیجیتال هم مورد پذیرش قرار گرفته است.

این کارت گرافیک دارای رم 8GB GDDR5 و عملکرد هسته ای 1506 MHz می باشد. این کارت ۱۵۰ وات انرژی نیاز دارد و میزان هش قابل قبولی را به نسبت انرژی مصرفی فراهم می آورد.

این کارت دارای هش 30 mh/s می باشد که می توان بدون استفاده از انرژی زیاد، آن را حفظ کرد. به همین دلیل که این کارت برای استخراج ایده آل تلقی می شود. قیمت تک فروشی کارت گرافیک مذکور 470 دلار آمریکا می باشد.

Radeon R9 295X2

Radeon R9 295X2

R9 295 X2 دارای بالاترین هش در این مقاله یعنی 46 تا 50 MH/S می باشد اما متاسفانه در هنگام عملکرد مصرف انرژی آن حدود ۵۰۰ وات می باشد.

در حالی که این کارت گرافیک، اتریوم را خیلی راحت تر استخراج می کند اما هزینه برق نیز می تواند موضوع قابل توجهی در رابطه با استفاده این کارت باشد.
این کارت گرافیک در همه ارزیابی ها و تست های بازی از Nvidia`s GTX Titan بهتر عمل می کند. R9 در بین دستگاه های موجود عملکرد محاسباتی بالایی دارد.

قیمت این کارت حدود ۱۰۰۰ دلار است اما استخراج گران از سود سالانه ۱۵۰۰ دلار توسط این کارت خبر داده اند. اگر کارت دست دوم بخواهید ممکن است بتوانید با قیمت پایین تر پیدا کنید.

Radeon R9 HD 7990

Radeon R9 HD 7990

میزان هش این کارت گرافیک 36 MH/S می باشد که دومین هش بالا را در سری R9 بعد از 295X2 دارد. این کارت گرافیک در حین استخراج حدود ۳۰۰ وات انرژی مصرف می کند و می توان با قیمت ۳۰۰ تا ۳۵۰ دلار آن را خرید.

عملکرد این کارت گرافیک بستگی به دو تراشه گرافیکی Tahiti XT2 دارد که در سرعت بیش از 1GHz عملکرد دارد که با سرعت 6.5GHz حافظه GDDR5 ترکیب شده است. استخراج گران سود سالانه 800 دلار را برای این کارت گرافیک گزارش داده اند.

AMD Radeon RX580

AMD Radeon RX580

این کارت گرافیک رقیب اصلی Nvidia`s GTX 1070 می باشد. هش ارائه شده توسط این کارت گرافیک تنها 1MH/s پایین تر از GTX`s می باشد اما قیمت آن مناسب تر است و عملکردی مشابه Nvidia GeForce GTX 1070 دارد.

Radeon با توجه به اینکه مصرف انرژی آن برای هش ۲۹ mh/s حدود ۱۸۵ وات می باشد، گزینه مناسبی است. به خاطر محبوبیتی که دارد، استخراج گران رمز ارز شدیدا به دنبال آن هستند و به همین خاطر پیدا کردن آن در بعضی مناطق سخت است.

سرعت عملکردی این کارت ۱۲۵۷ می باشد و دارای حافظه رم 8GB GDDR5 است. این کارت گرافیک با قیمت ۳۲۰ دلار در دسترس است.

Nvidia GTX 1080 Ti

Nvidia GTX 1080 Ti

این کارت گرافیک یکی از بهترین ها در زمینه بازی است که برای استخراج نیز ایده آل است. اما کارت گرافیک گرانی است و در حین عملکرد ۲۵۰ وات انرژی مصرف می کند.

اگر این کارت تنظیم شود، میزان هش آن به ۳۵ MH/s می رسد که در مقایسه با GTX 1070 خیلی تفاوت ندارد. سرعت عملکردی هسته این کارت گرافیک ۱۴۸۰ می باشد و حافظه رم 11GB GDDR5X دارد.

این کارت به عنوان مدل ۱۰۸۰ شناخته شده است و با قیمتی تقریبا دو برابر مدل ۱۰۷۰ به فروش می رسد و با این وجود تفاوت هایی جزئی که در هش بین این دو مدل موجود است، برای سرمایه گذاری مناسب نیست.

 

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.