معاون قوه قضاییه: تحریم ها را با بلاک چین می توان دور زد

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا حجت الاسلام حمید شهریاری عصر یکشنبه در مراسم رونمایی از سه محصولِ جدید مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب گفت: بلاک چین بستری است که رمز ارز بر روی آن بوجود می آید و اگرچه با تهدیدهایی همراه است ولی فرصت های آن بیش از تهدیدهای آن است.

وی افزود: با زنجیره بلوکی می توان تحریم ها را دور زد، از دیوانسالاری رها شد، حریم خصوصی را حفظ کرد، به طور قاطع تر با فساد مبارزه کرد و می توان اتحاد بر بستر فناوری را بدون شناسایی طرف مقابل ایجاد کرد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه درباره خطرات زنجیره بلوکی گفت: بهره برداری فعالان خطرناک اقتصادی، استفاده از انرژی بالا برای تولید بلوک های بلاک چین و جایگزینی عاملان هوشمند به جای انسان از خطرات این فناوری است.

 به انقلاب زنجیره بلوکی خوشبینم

شهریاری تاکید کرد: من به انقلاب زنجیره بلوکی خوشبین هستم و به نظرم فرصت‌ها پیش از تهدیدهای آن است؛ همانگونه که سونامی اطلاعات و ارتباطات این گونه بود.

وی افزود: ما از مزایای این فناوری استفاده می کنیم و اولین رمز ارزی به وسیله بانک مرکزی در ماه گذشته از طریق ۴ بانک راه اندازی شده است.

سونامی های فضای مجازی

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: سونامی اطلاعات و سونامی ارتباطات در فضای مجازی به وقوع پیوسته که سونامی اطلاعات ناشی از انباشتگی میلیاردها متن و تصویر است و نمونه آن ویکی پدیاست که شاهد انباشتگی حجم گسترده‌ای از اطلاعات هستیم.
شهریاری گفت: سونامی ارتباطات نیز حجم گسترده ای از اطلاعات به وسیله اتصال سه و نیم میلیارد انسان است که همه آنها در دسترس قرار می گیرند.

وی افزود: انقلاب ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی ظهور پیدا کرده و حجم گسترده ای از انسانها نزد هم حاضر می شوند.

سونامی سوم فضای مجازی در راه است

شهریاری گفت: ما از این دو انقلاب عبور کردیم و اکنون به سونامی بلاک چین رسیده ایم و اگرچه اخبار آن منتشر شده ولی ظرف ۱۰ سال آینده فشار این سونامی بر اجتماع گسترده‌ای از انسان‌ها فرو خواهد ریخت و باید آماده آن زمان بود.
وی بلاک چین را به زنجیره بلوکی معنی کرد و گفت: یک ژاپنی با ابداع پول دیجیتالی این کار را آغاز کرد و این ارز رمزها مبتنی بر حاکمیت دولت ها نیست و ویژگی آن این است که هیچ دولتی آن را ایجاد نمی کند.

تحول اقتصاد جهانی با بیت کوین

این استاد حوزه افزود: بیت کوین نمونه‌ای از زنجیره بلوکی است و اگر در ابتدای کار قیمت بیت کوین از هفت صدم سنت شروع شد ولی امروز تا ۱۴۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده است.

وی افزود: در بلاک چین پولی تولید شده که پول‌های ملی را تهدید می‌کند و می بینیم که در شبکه‌های اینترنتی بیت کوین را با دلار خرید و فروش می‌کنند یا حتی با آن بلیط هواپیما می‌خرند یا هتل رزرو می‌کنند و اقتصاد جهانی با بیت کوین در حال تحول است.

شهریاری افزود: بلاک چین می تواند نهادهای حاکمیتی را بلرزاند و هدف اصلی آن نیز نهادهای حاکمیتی است. اگر کسی بتواند بدون دخالت بانک مرکزی رمز ارز ایجاد کند، در واقع نقش اساسی بانک‌های مرکزی از دست می‌رود.

وی با اشاره به تفاوت اسنپ و آژانس های مسافربری در فضای مجازی و دنیای واقعیت گفت: در گذشته برای انتقال پول واسطه ای به نام بانک باعث می‌شد که پول جابجا شود ولی با بیت کوین بانک از صحنه معاملات پولی حذف می شود و مبادله ارز و مبادله و دریافت کالا توسط بیت کوین صورت می‌گیرد در حالی که هیچ حاکمیتی بر آن حاکم نیست.

ویژگی های فناوری بلاک چین

رئیس مرکز آمار و فناوری های قوه قضاییه گفت: همانگونه که دو نفر برای خرید و فروش ملکی به دفتر اسناد رسمی مراجعه می‌کنند تا معامله خود را تضمین کنند، فناوری بلاک چین نیز اطمینان به معامله و مبادله را بدون حضور نهاد ثالث در بستر فناوری فراهم می کند.

شهریاری گفت: انقلاب زنجیره بلوکی در حال رخ دادن است و ویژگی آن این است که تمرکز نهادی را حذف می کند و به جای آن توزیع یافتگی را عرضه می دارد.

وی افزود: از طرف دیگر باعث حفظ حریم خصوصی می‌شود و حتی می‌توان به یک ناشناخته اعتماد کرد.

این استاد حوزه ویژگی دیگر زنجیره بلوکی را پروتکل اعتماد دانست و گفت: این فناوری همانند سونامی اطلاعات باعث شد تا اعتمادها در زنجیره گره خورده ای تولید شود و به مرور اعتمادها گسترده می‌شود.

وی افزود: در بلاک چین هر واحد معاملاتی به عنوان یک بلوک شناخته می شود و هر بلوک رو به سوی زنجیر دیگری حرکت می کند و اعتماد را به زنجیرهای دیگر منتقل می کند.

معاون قوه قضاییه گفت: دنیای آینده ما در حوزه فناوری کاملا متفاوت از آن چیزی است که امروز مشاهده می کنیم.

در این مراسم از سه نرم افزار «دانشنامه اخلاق اسلامی»، «کتابخانه تاریخ ایران اسلامی 2» و «کتابخانه حکمت اسلامی 2» در سرای اهل قلم نمایشگاه بین المللی کتاب رونمایی شد.

 

منبع خبر: ایرنا

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.