آثار بیت کوین بر بازار خدمات و محصولات لوکس

در حدود یک دهه پیش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال متولد شدند. در آن زمان بسیاری افراد از جمله برخی از اقتصاد دان‌ های بزرگ و کارشناسان برتر مالی، آن را پدیده‌ ای سطحی و زودگذر تلقی کردند.

اوایل این شکل جدید از پول که به صورت دیجیتال عرضه می شد، اسباب‌ بازی انگاشته می‌ شد که فاقد ارزش است و تنها کسانی که در پی خرید اجناس غیر قانونی هستند به آن گرایش دارند.

این باور غلط زمانی ارزش خود را از دست داد که تعداد کثیری از کافی‌ شاپ‌ ها بیت کوین را نیز جزو شیوه‌ های پرداخت خود قرار دادند.

همین طور، فراهم‌ شدن امکان خرید انواع محصولات لوکس و تجملی نظیر زیور آلات، خودرو و حتی آثار هنری با ارزهای دیجیتال باعث مهم تر شدن آنها شد.

دکتر گاریک هایلمن (Garrick Hileman)، مورخ اقتصادی دانشگاه کمبریج و نیز دانشگاه اقتصاد لندن، این گونه می‌ گوید:

“بسیاری از اقتصاد دان‌ها، بیت کوین را پولی ناقص می‌ دانستند و اعتقاد داشتند که بیت کوین هرگز نمی‌تواند به سطح فراگیری که در حال حاضر دارد برسد. امروزه تخمین زده می‌شود که تعداد کاربران ارزهای دیجیتال بین ۵ تا ۱۰ میلیون نفر هستند. از نظر من این پدیده یک معجزه کوچک اقتصادی است.”

بیت کوین، با سرعت پیشرفت می کند

همچنان بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال پیشرو است. نام بیت کوین تمام و کمال به‌ عنوان اولین ارز دیجیتال رمزنگاری‌ شده پذیرفته شده است و این تا آنجاییست که حتی برخی افراد، دیگر ارزهای دیجیتال را نیز با همین عنوان می‌ شناسند.

دقیقا به همان شکلی که بسیاری از مردم در غرب، جاروبرقی را با نام «هوور» (Hoover) (تولیدکننده معروف جاروبرقی) می‌ شناسند.

با وجود نوسانات موجود در ارزش بیت کوین، مشکلات پیش رو در هنگام نقد کردن آن، ایجاد فورک‌ هایی مستعد خطر و نیزخطری که هایلمن آن را “چالش‌ های رهبری درونی‌” عنوان می کند، بیت کوین توانسته است خیلی از انتظارات را برآورده کند.

قیمت بیت کوین برای اولین بار در آگوست سال ۲۰۱۷ از ۴۰۰۰ دلار بالاتر رفت و افزایش پذیرش آگاهی در آن قوت گرفت.

در حدود شش یا هفت سال پیش (در اواسط سال ۲۰۱۱)  ارزش یک بیت کوین کمتر از ۱ دلار بود. کی وان پترسن (Kay Van Petersen) که کارشناس بانک ساکسو (Saxo Bank) است بر این اعتقاد است که قیمت بیت کوین طی ۱۰ سال آینده می‌تواند به عدد ۱۰۰ هزار دلار هم برسد.

هنرنمایی در ازای بیت کوین

شواهد این گونه نشان می دهند که که ارزهای دیجیتال به همین زودی‌ ها رفتنی نیستند. به‌همین‌ دلیل، روز به روز در صنایع بیشتری شاهد استفاده از آنها هستیم.

مایکروسافت و پی‌ پل از جمله شرکت‌ های معروف و با سابقه‌ ای هستند که بیتکوین می‌ پذیرند. انواع کسب‌ و کارهای دیگر در سراسر جهان (از کافی شاپ ها تا لوله‌ کشی ساختمان) هم امکان پرداخت با بیت کوین را در اختیار کاربران خود قرار می‌ دهند.

یکی از بازارهای مهم که در این میان می‌تواند تحولی ایجاد کند، بازار هنر است.

حجم سرمایه‌ گذاری در این بازار روز به‌ روز بیشتر می‌ شود. الیزا دادیانی (Eleesa Dadiani) که مالک گالری معروف دادیانی (Dadiani Gallery) است، یکی از افراد پیشگام در زمینه فروش آثار هنری با بیت کوین است.

این گالری در محله میفر (Mayfair) که یک محله های مرفهین در غرب لندن است قرار دارد.

دادیانی با هنرمندانی قدیمی و معروف نظیر مایکل ساندل (Michael Sandle) مجسمه‌ ساز و نیز کیت میلو (Keith Milow) که نقاش است همکاری دارد. الیزا دادیانی در مورد علاقمند شدنش به ارز های دیجیتال توضیح می‌ دهد:

“چند سال پیش با ارزهای دیجیتال آشنا شدم، ولی در آن زمان برایم مفهومی نداشتند. پیش زمینه ای در علوم رایانه و یا اقتصاد نداشتم و به‌همین‌ دلیل، این فناوری برایم پدیده‌ ای پیچیده بود. شیوه‌ه ایی را کشف کردم که با آنها می‌ توانستم فضای کسب‌ و کارم را بهبود بخشم.”

برای خانم دادیانی، فروش آثار هنری با بیت کوین به سادگی سایر روش های پرداخت است.

او در ادامه می‌گوید:

“همه آثار هنری موجود در این گالری با ارزهای دیجیتال هم به فروش می‌ رسند. این کار بسیار ساده‌ است و فقط کافی است که خریدار یک کیف پول دیجیتال داشته باشد و زمان کوتاهی برای انجام تراکنش صرف کند. ما بیت کوین، اتریوم، اتریوم کلاسیک، لایوکوین نِم (NEM) و همچنین ریپل را می‌ پذیریم. همچنین از سایر ارزهای دیجیتال هم استقبال می‌ کنیم.”

یک سرمایه‌گذاری جدی

دادیانی تأکید دارد که با این اقدام به‌هیچ‌وجه قصد جلب‌توجه ندارد. از نظر او، ارزهای دیجیتال نه تنها آینده کسب‌وکارش به شمار می‌رود، بلکه شیوه‌ای جسارت‌آمیز برای انجام کاری است که می‌تواند اثراتی در سراسر جهان داشته باشد، البته به شرطی که مردم، دیدگاه‌های تنگ‌نظرانه خود در برابر بیت کوین را کنار بگذارند.

او می‌گوید:

“بیت کوین یک بازار کاملا جدید را برایمان به همراه داشت. مشتریان در این بازار دوست داشتند قدرت پول خود را در برابر دارایی‌های واقعی بسنجند. تجربه‌ ما تأییدی بر ارزهای دیجیتال بود تا در زندگی روزمره هم بتوان از آن استفاده کرد … اما تا وقتی که کسب‌وکارهای بیشتری به پذیرش بیت کوین روی نیاورند، شاید دیدن آن به‌عنوان یک پول واقعی دشوار باشد.”

هایلمن حتی یک گام از این هم جلوتر رفته و می‌گوید که دنیای هنر، صنعتی عالی برای ادامه بقای ارزهای دیجیتال است.

او می‌گوید:

“برخی اعتقاد دارند که بیت کوین بیشتر از اینکه شبیه به نوعی پول باشد، شبیه به یک اثر هنری یا یک دارایی جایگزین است. برخی افراد هستند که محصولات و خدماتی را با بیت کوین می‌ خرند، اما بسیاری از افراد هم هستند که آن را صرفا به‌ عنوان یک دارایی و اندوخته، یعنی مثل طلا یا آثار هنری، حفظ می‌ کنند. با در نظر گرفتن این موارد، در نظر گرفتن سرمایه گذاران بیت کوین به عنوان علاقه مندان به حفظ آثار هنری، حرکتی هوشمندانه از سوی این گالری بود.”

دادیانی می‌گوید که نمی‌ داند آیا در حال حاضر گالری‌ های دیگری هم هستند که ارزهای دیجیتال را بپذیرند یا خیر.

بااین‌ وجود، او بر این باور است که سایر کسب‌ و کارهای فعال در حوزه محصولات لوکس هم به این شیوه پرداخت علاقمند هستند.

او ادامه می دهد:

“امیدواریم که با این روش، بتوانیم این تفکر را به افراد القا کنیم که با ارزهای دیجیتال می‌توانند بر شمار مشتریان‌ خود اضافه کنند. همچنین پتانسیل های بسیار زیاد دیگری هم وجود دارند که با گسترش این اقتصاد نوین در برابرمان پدیدار خواهد شد.”

با بیت کوین چه می‌توانیم بخریم؟

انواع محصولات لوکس و تجملی وجود دارد که می‌ توان برای خرید آنها از بیت کوین استفاده کرد.

یک نقاشی از نوتوریوس بیگ (Notorious BIG) ،خواننده رپ، می‌توان از گالری بیت‌پرایمر (Bitpremier.com) با قیمت ۲/۹۴۵ بیت کوین (تقریبا معادل ۱۰ هزار دلار) خریداری کرد.

همچنین می‌ توان انواع قایق، هواپیما و حتی واحد مسکونی را در هتل ترامپ (Trump hotel) از سایت‌ های دیگر خریداری کرد.

هایلمن می‌ گوید فاکتور های متعددی هستند که پرداخت با بیت کوین را گزینه بهتری برای خریداران می کنند. سرعت تراکنش و نیز کارمزد های پایین‌ تر از شیوه‌ های رایجی نظیر خرید با کارت اعتباری از جمله این مزایا هستند.

او می‌گوید:

“اگر برای خرید یک اثر هنری که ده‌ ها هزار دلار قیمت دارد فقط ۲ دلار کارمزد بپردازید، این کارمزد تقریبا صفر جلوه می‌ کند. اما اگر برای این خرید بین ۲ تا ۳ درصد کارمزد بپردازید، این رقم بسیار بالاتر خواهد بود.”

عدم وجود مقررات و نیز نا متمرکز بودن، اصلی‌ ترین مواردی هستند که بیت کوین را مطرح می‌کنند. دادیانی نیز این مزایای بیت کوین را جذاب می داند. او می‌گوید:

” در آینده بیت کوین دنیا را تغییر می دهد. اماپیش از آن مردم باید رویکردی دیگر اتخاذ کنند و دنیا را به‌شکلی دیگر ببینند.فرصت برای ایجاد نوآوری فراهم است. بیت کوین بی نیاز از هر مجوزی است و و همین امر برایم بسیار جذاب است.:

 

منبع تحلیل: cnn.com

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.