جایگاه کنونی بیت کوین در ایران

مفهوم ارز دیجیتال و بیت کوین

Bitcoin، یکی از ارز های دیجیتال است که طی چند سال گذشته جایگاه ویژه ای در پرداخت های آنلاین پیدا کرده است. ایده این ارز دیجیتال از طریق برنامه نویسی فرد یا افرادی کلید خورد که بر اساس این برنامه، ساز و کار پرداخت و خرید آنلاین، در واقع مانند روش تبادل کالا به کالا در قدیم شبیه شد. به این معنی که در انتقال بیت کوین، هیچ واسطه ای وجود ندارد و بانک‌ های دولتی و خصوصی هیچ نقشی در انتقال بیت کوین ایفا نمی کنند.

بسیاری از کشور ها، بیت کوین را یک کالا می دانند و ارزش پولی برای ان قائل نیستند. از همین رو می توان پرداخت بهای کالا با بیت کوین و سایر ارزهای مجازی مانند اتریوم را مبادله کالا به کالا نامید. اما در اقتصاد جهانی و کشورهای پیشرفته، با پذیرش بیت کوین، جایگاه حقوقی ان نیز تعریف شده و مورد حمایت و نظارت دولت ها قرار گرفته است. جایگاه حقوقی بیت کوین در ایران، هنوز با اما و اگرهای زیادی روبرو است.

بهترین کشور برای استخراج کجاست؟

با توجه به سرعت انتقال اطلاعات بالا، به راحتی تفاوت استخراج در قسمت‌ های مختلف دنیا قابل لمس خواهد بود. کشور ونزوئلا بهترین مکان برای کسب سود بالا از راه استخراج بیت‌ کوین است. روند استخراج فقط ۵۳۰ دلار هزینه برمی‌دارد. ضمناً این کشور با توجه به ساختار اقتصادی خود به دنبال یک عرضه اولیه سکه (ico) با نام پترو که بر پایه نفت آن کشور قرار دارد، است.

این موضوع توسط شخص رئیس‌جمهور آن کشور دنبال شده و گزارش عملکرد آن در هفته پیش معرفی شد. قیمت عرضه این سکه حدود ۶۰ دلار است که درصورت تحقق، بیشترین قیمت برای عرضه اولیه یک سکه در بازار ارز های دیجیتال خواهد بود. در همین بین نیز رایزنی‌های خاصی هم با کشورهای آمریکای جنوبی و کشور قطر انجام شده است.

با توجه به قیمت فعلی بیت‌کوین که روی 4 هزار دلار در نوسان است، این پتانسیل برای استخراج‌کنندگان آمریکای جنوبی با نرخ بهره‌وری بسیار بالا وجود دارد. به علاوه اینکه براساس وضعیت سیاسی و اقتصادی آن کشور، بسیار منطقی است که شاهد کسب سود بالای مردم ونزوئلا از استخراج ارزهای دیجیتال باشیم.

این سود استخراج در کشور ونزوئلا نه تنها در زمان صلح به کار می‌آید بلکه مردم آمریکای جنوبی از این برق ارزان در جهت بهره‌ برداری در زمان بحران نیز استفاده می‌کنند در حالی که ارز داخلی کشور خودشان با تورم شدیدی مواجه است.

استخراج دیگر در چه کشورهایی صرفه اقتصادی کمی دارد؟

خیلی از کشورهای اروپایی مانند آلمان و دانمارک در جایگاه گران‌ترین کشورها برای استخراج بیت‌کوین و اتریوم قرار دارند. در واقع در حال و هوای امروز استخراج بیت‌کوین در دو کشور فوق‌ در حدود ۱۴ هزار دلار هزینه خواهد داشت!

با توجه به پراکندگی استخراج بیت‌کوین و سایر ارز ها در دنیا و وابستگی آنها به قیمت برق، دانشگاه کمبریج انگلستان تحقیقی را انجام داده است که براساس آن کشورهای شرق دور به ویژه کشور چین ملقب به پایتخت‌های استخراج در دنیا هستند.

وضعیت استخراج در ایران به چه صورت است؟

هزینه استخراج در ایران حدود ۳۲۰۰ دلار است. این رقم در مقایسه با کشورهای همسایه و با توجه به پتانسیل‌ های کشور، امکان رقابت خوبی را دارد. البته که جایگزینی وضعیت تأمین برق مورد نیاز از سیستم فعلی به نیروگاه‌ های خورشیدی، بادی و سیکل‌ های ترکیبی امکان این را فراهم می‌ سازد که با تغییر زمین بازی از خروج ارز جلوگیری کرده و از فرصت استراتژیک موجود به یک ردیف درآمد ارزی بلند مدت دست یافت.

در حال حاضر کشور روسیه با بررسی و امکان‌سنجی انجام شده در کشور خود نقاطی را مشخص کرده که با سرمایه‌گذاری سایر کشورها نسبت به استخراج ارزهای دیجیتال با کمترین هزینه اقدام نماید.

این تغییرات بی‌تردید اتفاق خواهد افتاد و شرکت‌ ها و سازمان‌ هایی برنده هستند که خود را با تغییرات همگام کرده باشند. وجود جوانان متخصص و جویای کار و نیز پشتیبانی سازمان‌ها و ارگان‌های قانون‌ گذار می‌تواند فرصت‌ های خوبی را برای قشر تحصیل‌ کرده و متخصص در داخل کشور فراهم سازد.

جایگاه حقوقی بیت کوین در ایران

حکیمی، معاون فن آوری بانک مرکزی، می‌گوید که این بانک در حال حاضر نه بیت‌ کوین را تایید می‌ کند و نه رد:

“تا زمانی که بانک مرکزی به عنوان سیاست گذار در رابطه با آن هنوز سیاست خود را جمع بندی و اعلام نکرده است، فقط می‌تواند نسبت به آن هشدار دهد.

با این حال برخی منتقد هستند که بانک مرکزی جلوی این ارزها را نمی‌ گیرد در حالی که آنها اپلیکیشن‌ هایی هستند که ما نمی‌ توانیم جلوی آن را بگیریم اما مهم هشدار است که در رابطه با آن به عموم اعلام می‌ کنیم که هم ریسک بالایی دارد و هم احتمال کلاهبرداری در آن وجود دارد.”

حال جالب اینجاست که مدیر عامل فرابورس کشور از احتمال ورود بیت‌کوین به بازار بورس خبر داده و مشخص نیست که موضع گیری نهایی ایران و سازمان‌ های دولتی در برابر پول دیجیتالی دقیقاً چه خواهد بود.

البته این مدیرعامل خاطر نشان کرده که نهاد رسمی تنظیم مقررات در این زمینه بانک مرکزی است و بورس‌ کالا به‌ عنوان جزئی از یک کل قادر نیست چنین کاری را به طور مستقل انجام دهد.

رضا قربانی، مدیرعامل شبکه راه پرداخت درباره بیت‌کوین و نحوه برخورد ایران با آن می‌گوید:

“این ارز در حال حاضر به خاطر عدم رسمیت آن توسط بانک مرکزی در خارج از مرزهای ایران کنترل می شود.”

نمی‌ توان به آن برچسب خلافکارانه و یا هرمی وارد کرد چرا که اولا هیچ‌ کس وعده پولدار شدن در بازار بیت‌ کوین را به کسی‌ نمی‌ دهد و ثانیا اینکه خلاف‌ کاران دنیا از اسکناس هم برای تبادلات مالی خود استفاده می‌ کنند که در این صورت باید پرسید آیا می‌توان اسکناس را جرم‌آفرین توصیف کرد؟

پیش‌بینی می‌ شود که به محض وارد شدن رسمی بازار ایران به بیت‌کوین، کشور هایی مثل آمریکا بیش از پیش بر روی بیت‌ کوین نظارت داشته باشند و حتی سعی به ایجاد چارچوب‌ هایی برای آن داشته باشند.

گفته‌ های نمایندگان بانک مرکزی در حال حاضر به نوبه‌ ای برداشتن بار حقوقی مشکلات بیت‌ کوین از سوی دولت است تا به این وسیله اعلام شود که هرکس وارد این بازار می‌ شود، عواقب آن را باید خودش بپذیرد.

به نظر می‌ رسد چنین اظهاراتی به این دلیل بیان می‌ شود تا مردم مطالباتی از سوی دستگاه قضایی و بانک مرکزی پیرامون بیت‌کوین نداشته باشند و اتفاقی مثل سپرده‌ گذاری مردم در موسسات مالی رخ ندهد و یا اگر هم رخ می‌ دهد، انگشت اتهام به سوی دولت نباشد. چرا که بانک مرکزی در حال حاضر رسما بیت‌ کوین را به رسمیت نمی‌ شناسد و با توجه به شیوه محتاطانه‌ ای که همواره در پیش داشته، اندکی دور از انتظار به نظر می‌ رسد که در آینده نیز این ارز مجازی را به رسمیت بشناسد.

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.