تصمیم‌گیری در مورد دو ETF بیت کوین توسط SEC به تعویق افتاد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تصمیم گیری خود در مورد درخواست ETF بیت کوین از طرف دو شرکت VanEck و Bitwise را به تعویق انداخت.

طبق اعلانات رسمی منسوب به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در تاریخ ۲۹ مارس (مطابق با ۹ فروردین)، این کمیسیون تصمیم گیری در خصوص قانون اوراق بهادار که به موجب تغییرات آن می توان فهرست شدن صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) برای بیت کوین را انتظار داشت، به تعویق انداخته است.

شرکت بیت وایز (Bitwise) طرح پیشنهادی خود را در تاریخ پانزدهم فوریه در بازار بورس NYSE Arca به ثبت رساند و این تحت شرایطی رخ داده است که از زمان ثبت این طرح پیشنهادی، یک مهلت ۴۵ روزه برای تصمیم گیری تعیین شده است. البته این فرصت می تواند مطابق نظر کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به مدت ۹۰ روز نیز تمدید شود.

با اعلام نتایج گرفته شده در جلسه امروز، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا باید در مورد تصویب یا رد تغییر قانون اوراق بهادار تا پیش از تاریخ ۱۶ می ۲۰۱۹، تصمیم گیری و اعلام نظر کند.

ETF (صندوق های قابل معامله در بورس)، در حقیقت اوراق بهاداری هستند که سبد دارایی هایی که در سهام این صندوق به طور نسبی نمایش داده می شود را ردیابی می کنند. از دید برخی صاحب نظران، ETF می تواند گامی موثر برای پذیرش مردمی و گسترده تر ارزهای دیجیتال است.

شرکت های NYSE Arca و Bitwise در ابتدا پلن خود برای راه اندازی صندوق های قابل معامله در بورس برای بیت کوین را در ماه ژانویه اعلام کرده بودند.

بر اساس گزارش های موجود، NYSE Arca در سال ۲۰۱۸ برای راه اندازی چند ETF مرتبط با بیت کوین اعلام درخواست کرده است. این شرکت برنامه دارد تا ۵ صندوق ETF جداگانه راه بیاندازد که با قرارداد های آتی بازارهای نزولی و صعودی در بازار بورس NYSE Arca ارتباط داده شوند.

همچنین، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا مدت زمان تصمیم گیری در خصوص پیشنهاد VanEck/CBOE را نیز تمدید کرده است. این کمیسیون در شرایط یکسان پیش از این، مدت دوره بررسی اولیه را از ۴۵ روز به ۹۰ روز افزایش داده است. مهلت پایانی ضرب العجل تعیین شده، تاریخ ۲۱ می (مطابق با ۳۱ اردیبهشت) خواهد بود.

البته در جهت مخالف نیز، در حالی که درخواست ETF بازار بورس CBOE نخستین بار در سال گذشته ثبت شده بود، این گروه در ماه ژانویه سال جاری درخواست خود را لغو کرد.

به گفته سخنگوی CBOE، دلیل این اقدام تصمیمات و تغییر قوانین دولت آمریکا بوده که ظرفیت اجرایی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا را کاهش می داد.

CBOE و VanEck زمانی که موضوع تغییرات و تعطیلی دولت آمریکا کم و بیش حل و فصل شد، مجددا در تاریخ ۳۱ ژانویه درخواست خود را مطرح کردند.

با به تعویق افتادن تصمیم گیری کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، روند بررسی این درخواست بارها و بارها به تاخیر افتاده است. این شرکت ها اولین بار در تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۱۸ درخواست فهرست کردن یک صندوق ETF مرتبط با بیت کوین را ثبت کرده بودند.

سپس در ماه آگوست، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تصمیم خود را تا تاریخ ۳۰ سپتامبر به تاخیر انداخت. پس از آن، کمیسیون خواستار دریافت توضیحات بیشتر در خصوص این تصمیم شد و اعلام کرد که هنوز در رابطه با هیچ یک از مسائل مربوط به تغییر قانون اوراق بهادار به نتیجه گیری نرسیده است.

برخی از کارشناسان وفعالان این صنعت، تردید خود را در رابطه با احتمال پذیرش ETF بیت کوین ابراز کرده اند. در ماه ژانویه، برایان کلی، کارآفرین حوزه کریپتو و تحلیلگر CNBC- اظهار داشت که ETF بیت کوین برای پذیرفته شدن در سال ۲۰۱۹ هیچ امید و شانسی ندارد.

منبع خبر: cointelegraph.com

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.