نرخ هش یا هش ریت نمایان گر چیست و چگونه محاسبه می شود؟

حتماً بارها و بارها نام «هش ریت» (Hash Rate) یا «هش پاور» (Hash Power) به گوشتان خورده است. آیا تابه‌حال به معنی و مفهوم این لغات فکر کرده‌اید؟
اگر بخواهیم به زبان ساده پاسخ هش ریت چیست را بگوییم، نرخ هش به معنی این است که کامپیوتر یا دستگاه شما چقدر سرعت دارد و سرعتش در انجام محاسبات و پردازش چقدر است؟

دانستن مفهوم نرخ هش از چه جهت اهمیت دارد؟

داشتن دانش خوب درباره میزان هش، می تواند به شما در تصمیم گیری بهتر در کار استخراج کمک کند. این مقاله در مورد میزان هش، اهمیت آن و تأثیر هزینه های برق بر سودآوری شما بحث خواهد کرد. نرخ یا قدرت هش، یک واحد اندازی گیری است که معین می‌کند شبکه ارزهای دیجیتال برای کارکرد دائمی خود، چه میزان قدرت مصرف می‌کند.

هش کردن به معنی تبدیل کاراکترهای ساده متن به کد رمز است. هش ریت به معنی قدرت یا میزان حل کردن کدهای هش در شبکه بلاک چین است. به بیان دیگر به میزان قدرت پردازش یه پردازنده گفته میشود که در الگوریتم های مختلف متفاوت میباشد.

چه واحدهایی برای سنجش نرخ هش وجود داره؟

نرخ هش براساس Hash بر ثانیه محاسبه میشود. نرخ هش همین طور با:

  • KH/s: محاسبه کیلوهش در ثانیه یا یک هزارم هش در ثانیه
  • MH/s: محاسبه مگاهش در ثانیه یا یک میلیون هش در ثانیه
  • GH/s: محاسبه گیگاهش در ثانیه یا یک بیلیون هش در ثانیه
  • TH/s: محاسبه تتراهش در ثانیه یا یک تریلیون هش در ثانیه
  • PH/s: محاسبه پتاهش در ثانیه یا یک کوادریلیون در ثانیه

نیز سنجیده میشود.

مصرف انرژی و نرخ هش

در شبکه بیت کوین، مصرف انرژی از آن‌ جهت صورت می‌گیرد که شبکه برای یافتن بلاک‌ ها از محاسبات پیچیده ریاضی بهره می‌برد و این مسئله توسط واحدی با عنوان نرخ یا قدرت هش اندازه‌گیری می‌شود.

به‌عبارت‌دیگر این محاسبات، مسائل ریاضی هستند که یک ماینر نمی‌تواند آنها را حدس بزند و یافتن جواب این مسائل نیازمند محاسباتی پیچیده است.

برای استخراج موثر یک بلاک، ماینر باید طوری هِدِر بلاک را هش کند که کمتر یا برابر با هدف (تارگت) شود. با تغییر سختی، هدف نیز تغییر می‌کند. برای رسیدن به هش (یا هدف) مورد نظر، ماینر باید بعضی از هدرهای بلاک که نانس (nonce) نام دارند را تغییر دهد. هر نانس با “۰” شروع شده و برای رسیدن به هش (یا هدف) ضروری افزایش می‌یابد.

از آن جا که تغییر نانس کاملا تصادفی می‌باشد، احتمال رسیدن به هش (یا هدف) مورد نظر بسیار کم است. بنابراین ماینر با تغییر نانس باید تلاش زیادی کند. تعداد دفعاتی که ماینر در ثانیه برای رسیدن به هش تلاش می‌کند را هش ریت یا قدرت هش می‌گویند.

نرخ هش، پاداش ماینرها و سختی شبکه، سه عامل کاملاً وابسته به یکدیگرند. هر چه سختی شبکه بیت کوین بالاتر برود، نرخ هش بیشتری نیز برای پیدا کردن و ماین کردن بلاک‌ها نیاز خواهد بود. از طرف دیگر بالا رفتن این میزان موجب خواهد شد تا ماینرها به ازای آن ۱۲٫۵ بیت کوین به‌علاوه کارمزد تراکنش را به‌عنوان پاداش دریافت نمایند.

نکته جالب در این میان آن است که هر چه سختی شبکه بیت کوین به دلیل افزایش تعداد ماینر ها، بالاتر برود، قدرت هش مورد نیاز برای ماین کردن هر بلاک نیز با افزایش مواجه خواهد شد. این یعنی تعداد حدس‌ ها برای رسیدن به جواب صحیح و حل کردن معادله ریاضی مربوطه، بیشتر خواهد شد.

پروتکل مورداستفاده در شبکه بیت کوین به‌گونه‌ای است که میانگین زمان هر بلاک بر روی ده دقیقه باقی خواهد ماند.

هش ریت، سود آوری ماینر و سختی استخراج از چند طریق به هم وابسته اند. برای مثال بیت کوین را در نظر می‌ گیریم. هربار که سختی شبکه بیت کوین افزایش می‌ یابد، هش ریت نیز زیاد می‌ شود و به دنبال آن، ماینر ۱۲.۵ بیت کوین BTC و کارمزد تراکنش را به دست می‌ آورد. تعداد ماینر ها در شبکه بیت کوین، سختی را افزایش می‌دهد زیرا ماینر باید حدس های بیشتری در ثانیه محاسبه کند.

تأثیر برق بر سودآوری

برای سود آوری، بیت کوین را در نظر بگیریم. در حال حاضر، یک دستگاه استخراج بیت کوین مانند ASIC توانایی استخراج حدود 12 تراهش در ثانیه دارد. پس از بررسی های انجام شده دستگاه می تواند 0.318 BTC در سال تولید کند.

با این حال، هنگام محاسبه سود آوری، باید هزینه های برق مرتبط با تجهیزات استخراج را نیز در نظر بگیرید. بازده و کارآیی ماینر ها به این عامل بستگی دارد. افزایش دشواری استخراج کریپتوکارنسی ها باعت افزایش هزینه های برق می شود.

به عنوان مثال، یک دستگاه ماین با 10درصد نرخ هش بیشتر از سایر دستگاه ها، اما 50 درصد مصرف برق بیشتر  را در نظر بگیرید که با توجه به نرخ برق و انرژی دو عامل مخالف یکدیگرند و می تواند سودآوری را حتی پایین تر بیاورد.

بنابراین، هر چند که میزان هش فاکتور مهم در هنگام استخراج معادن ارزی است، اما همیشه به یاد داشته باشید که کارایی را در نظر بگیرید.

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.