شبکه لایتنینگ (Lightening network) دقیقا چیست و چگونه عمل می کند؟

شبکه رعد و برق یا لایتنینگ اساسا یک پروتکل پرداخت است که بر روی یک بلاک چین (عمدتا بر روی شبکه بیت کوین) اجرا می شود و به عنوان یک لایه دوم به منظور پردازش بیشتر معاملات و از بین بردن هزینه های استخراج معادن اضافه می شود. این کار را با حل یک معامله قبل از آنکه در بلاک چین منتشر شود، انجام می دهد.
مقیاس‌ پذیری یکی از دغدغه‌ های اساسی بیت کوین پس از مطرح شدن این ارز دیجیتال و یکی از مهم‌ترین قدم‌ ها برای پذیرش بیت کوین در کسب‌ و کار های مختلف است. معضلی که از استفاده و کاربردی شدن بیت کوین جلوگیری کرده و تیم‌های توسعه‌دهنده مختلف برای رفع این مشکل بیت کوین پیشنهاد‌ های مختلفی ارائه داده‌ اند. شبکه لایتنینگ یکی از راه‌ حل‌ های لایه دوم برای حل مسئله مقیاس‌ پذیری بیت کوین است که می‌تواند در رساندن پادشاه ارز های دیجیتال به جایگاه واقعی‌ اش بین کسب‌ و کارها و استفاده روزمره از این ارز دیجیتال کمک شایانی کند.
اگر بخواهیم در یک جمله هدف شبکه لایتنینگ را توضیح دهیم می توانیم بگوییم : “اساس شبکه لایتنینگ بر این استوار است که لزومی ندارد همه تراکنش‌ها در بلاک چین ذخیره شوند.”

توضیح عملکرد شبکه لایتنینگ با یک مثال

در رابطه با توضیح عملکرد شبکه لایتینگ مثال معروف خرید قهوه آلیس از کافی شاپ مطرح شده است. ما هم با بازگو کردن این مثال به زبانی ساده در رابطه با عملکرد این شبکه توضیح خواهیم داد:
فرض کنید که Alice می خواهد هر روز صبح یک فنجان قهوه از یک کافی شاپ تهیه کند؛ اگر Alice بخواهد برای هر بار خرید، یک تراکنش در زنجیره بلاک اصلی BTC (Bitcoin Core) ایجاد کند مبلغ کارمزدی که می پردازد به مراتب از خود مبلغ یک فنجان قهوه بیشتر خواهد شد، اما با استفاده از تکنولوژی لایتنینگ او در ابتدا یک مبلغی را به صورت پیش فرض به یک آدرس چند امضایی (Multi Signature Address) ارسال می کند که در نقش یک گاوصندوق عمل می نماید ( یک کلید خصوصی این آدرس در اختیار آلیس و دیگری در اختیار کافی شاپ است) و این تراکنش را در شبکه اصلی BTC به عنوان تراکنش On-Chain پخش می کند (از این طریق آلیس یک کانال پرداخت با کافی شاپ ایجاد نموده است).

سپس آلیس با همکاری کافی شاپ تراکنشی ایجاد می کند (چون به امضای هر دو طرف نیاز است و امکان انتقال تنها در صورتی وجود دارد که هر دو طرف بر روی یک تراکنش توافق داشته باشند) که کل مبلغ ارسال شده را به آدرس خود آلیس برگرداند (اما این تراکنش را در شبکه اصلی BTC پخش نمی کنند و به صورت Off-Chain نگه می دارند، در اصل این تراکنش وضعیت موجودی هر طرف را نشان می دهد).

به طور مثال آلیس 0.5 BTC به آدرس مشترک ارسال کرده (به صورت On-Chain) و بلافاصله تراکنشی از آدرس مشترک به آدرس Alice با همان مبلغ 0.5 BTC ایجاد می کنند (به صورت Off-Chain) که هر دو طرف (آلیس و کافی شاپ( آن را با کلید های خصوصی خود امضا می کنند.

lighting 1

حال آلیس یک قهوه به مبلغ 0.005 BTC خریداری میکند. در اینجا مجددا آلیس و کافی شاپ تراکنش جدیدی ایجاد می کنند که مبلغ 0.495 BTC به آدرس آلیس، و مبلغ 0.005 BTC به آدرس کافی شاپ ارسال می کند (این تراکنش هم به صورت Off-Chain خواهد بود) و تراکنش (های) Off-Chain قبلی را غیر معتبر می کند و وضعیت و موجودی هر دو طرف (که هر دو بر سر آن توافق کرده اند) را تغییر می دهد.

این پروسه می تواند تا جایی ادامه پیدا کند که مقدار سرمایه گذاری شده اولیه تمام شود و یا این که هر کدام از دو طرف دیگر علاقه ای به باز نگه داشتن کانال نداشته باشند. در این صورت هر کدام از طرفین می تواند کانال را بسته و آخرین تراکنشی که هر دو طرف بر سر آن توافق داشته اند را به شبکه اصلی BTC ارسال کند (On-Chain).

lighting 2 در واقع در نهایت به این خواهیم رسید که شبکه لایتنینگ به جای انتقال مالکیت بیت کوین، وعده مالکیت آن را از یک کاربر به کاربری دیگر منتقل می‌سازد. با استفاده چنین شبکه‌ای دیگر نیازی به ثبت آنی همه تراکنش‌ها بر روی بلاک چین بیت کوین نخواهد بود. تراکنش‌ها به شکل آنی صورت گرفته و از ترافیک شبکه بیت کوین نیز کاسته خواهد شد. با استفاده از کانال‌های پرداخت امکان انجام میلیون‌ها تراکنش، آن هم بدون پرداخت کارمزدهای کلان فراهم می‌شود.

از این خبرها نیز دیدن کنید ...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.